Antalya’dan en çok Irak vatandaşları ev aldı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, haziranda Antalya’da konut satışının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24 azalış gösterdiğini ancak bir önceki aya göre ise yüzde 155 arttığını hatırlattı. Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan haziran ayı konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Pandemi sürecindeki açılmaların konut satışına olumlu yönde etki yaptığını ve konut satışının bir önceki yıla göre düşüş kaydetse de önceki yıllardaki haziran ortalamasına döndüğünü söyleyen Çetin, faiz oranlarındaki yüksek düzeyin ve pandemi kaynaklı belirsizliğin etkisi ile ipotekli konut satışında ise keskin bir azalış gördüğünü kaydetti.

Yabancıya satışta Haziran ayı rekoru

Haziran ayında yabancıya konut satışında ise müthiş bir yükseliş kaydedildiğini, Türkiye genelinde yabancıya 4 bin 748, Antalya’da ise 906 konut satışı gerçekleştirilerek hem ülke hem de il bazında haziran ayı rekoru kırıldığını söyleyen Çetin, bugüne kadar haziran ayında kaydedilen en yüksek değerlerin 2019 yılında ülke genelinde 2 bin 689, Antalya’da ise 668 olduğunu hatırlattı.

Irak vatandaşları Haziran ayında 774 konut satın aldı

Çetin, haziran ayı için Türkiye genelinde yabancıya konut satışına ülke uyruklarına göre bakıldığında ilk sırayı 774 ile Irak’ın aldığını bunu 683 ile İran, 300 ile Rusya, 250 ile Afganistan, 192 ile Almanya’nın izlediğini söyledi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.