Yabancıya 55 bin konut satışı hedeflendi!

Türkiye’de konut yatırımı yapan yabancılar 250 bin Dolar ve üzerinde ödeme yapması halinde vatandaşlık hakkı kazandığını belirten sektör temsilcilerinden kota tavsiyesi geldi.

Markalı konutların global satış ve pazarlama organizasyonlarının yürütülmesinde sorumlu Mars Investment’in İcra Kurulu Başkanı Hakan Bucak, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na da gönderdikleri bir yazı ile ‘önceden belirlenen kota’ sistemi önerisi verdiklerini dile getirdi. Sistem önerileri hakkında açıklama yapan Bucak, “Örneğin öncelikle mevcuttaki 250 bin dolar alt sınır ile 10 bin tane daha kota olduğunu duyurursunuz. Ardından bu sınırı 350 bin dolara çekip bununla 20 bin gayrimenkul satacağınızı söylersiniz. Sonra ise bu sınırı 500 bin dolara yükseltirsiniz. Böylece piyasa bir anda değil, yavaş yavaş yeniden düzenlenmiş olur. Bunun en iyi örneği; Karadağ.

 

Vatandaşlık karşılığı edinilebilecek gayrimenkul kotasını yıllık olarak önceden açıklıyor. Bu sayede talebini erteleyen herkes, gelecek yıl daha pahalıya almamak için erkenden harekete geçiyor. Döviz girişi de daha hızlı oluyor” diye konuştu. Bu kota sistemiyle talebin şehirler arası hatta İstanbul’da ilçeler arası yönlendirilebileceğini de anlatan Bucak, “Bazı bölgelerde yabancıya konut satışı daha yüksek. Bazı bölgelerde ise hiç yok. Yüksek olan illere, ilçelere de bir kota ile kısıtlama getirebilirsiniz. Mesela İstanbul’da farklı ilçeleri canlandırabilirsiniz. Bürokrasinin buna ticari olarak bakabilmesi lazım. Hatta gerekirse İstanbul’a kota getirir başka şehirlere yönlendirirsiniz” dedi.

Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe parlak olduğunu söyleyen Bucak, “Sadece bizim satışını yaptığımız 8 bölgedeki projelerimize 87 ülkeden yatırım geliyor. Afrika, Avrupa ve Doğu Asya’dan gelip konut alıyorlar. Dünyada her yıl 2 milyon kişi farklı ülkelerde çeşitli nedenlerle yatırım yapıyor.

“Bodrum yabancılar için ofis alanı oldu”
Salgında Türkiye’nin yaşam kalitesinin daha iyi anlaşıldığını dile getiren Hakan Bucak, “Yemek ve servis kalitesi her yerde iyi düzeyde. Bu servis kalitesi birçok ülkede yok. Fiyatlar da yabancı için uygun. Birçok yabancı Bodrum’da ev almaya başladı. Özelikle Bodrum yabancılar için bildiğimiz ofise döndü. Ancak Bodrum’a çok acil alt yapı yatırımlarının yapılması lazım” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıİstanbul’da taşınmalara eğitim dopingi!
    Sonraki yazıKonut fiyatları durdurulamıyor! Metrekare fiyatı 5 bin TL’yi aştı!