Kılıçdaroğlu’nun kontrollü darbe ifadesi şehit ailesini üzdü

FETÖ’nün darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde şehit olan Bülent Karalı’nın annesi Aynur Karalı, “Utanmadan çıkıp ‘kontrollü darbe’, ‘Sizi denize dökeceğiz’ diyorlar. Eğer Kılıçdaroğlu, bu darbenin kontrollü darbe olduğunu biliyorsa bunu açıklayacak”  dedi. 

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde şehit olan Bülent Karalı’nın annesi Aynur Karalı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe girişimi” ifadesinin canlarını acıttığını belirterek “Utanmadan çıkıp ‘kontrollü darbe’, ‘Sizi denize dökeceğiz’ diyorlar. Eğer Kılıçdaroğlu, bu darbenin kontrollü darbe olduğunu biliyorsa bunu açıklayacak.” dedi.

FETÖ’nün darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısını televizyonda dinleyince, “Kefeni biz giyeceğiz, sen giymeyeceksin” diyerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden 39 yaşındaki Bülent Karalı hain kurşunların hedefi oldu.

Birlikte çalıştığı babasının felç geçirmesi üzerine çalışmayı bırakan ve bakımıyla ilgilenen Karalı, hayatını kaybeden babasının ardından çalışma hayatına dönmeye hazırlanıyordu. Karalı, 16 Temmuz’da sözleşme imzalayarak lokanta açacaktı.

Şehit Karalı’nın annesi Aynur Karalı, FETÖ’nün 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği darbe girişiminde şehit olan oğlunun çok bilgili ve kültürlü biri olduğunu anlattı.

Oğlunun şehit olmasının acısına hala alışamadığını söyleyen Karalı, “Buz gibi taşlara gidip, o taşları temizlemek, o taşları sevmek çok zor. Tek tesellim şehit olması. Çok şükür inancım dolayısıyla kendimi teselli edebildiğim tek konu bu ama hayatım diye bir şey kalmadı. Çocuklarımızı bizden alıp, toprak ettiler.” dedi.

Darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, vatanını sevenlerin sokağa çıktığını aktaran Karalı, şöyle konuştu:

“Yedi sitenin içinden ilk önce benim çocuklarım çıktı. Hayatı çok seven, sosyal bir çocuktu, yeni bir iş yeri kuracaktı. Babası çok rahatsızdı, böbrek ve kalp yetmezliği vardı, 1,5 yıl babasına baktı, hastanelerde geçti zamanı. Ondan sonra da kardeşleri ‘sen çok yoruldun 3-4 ay dinlen, bu arada da işine gücüne bak, istirahat et’ dedi. Ben çocuğum uyurken anahtar deliğinden bakıyordum rahatsız etmeyeyim diye, ona kıyamıyordum. Uyandığını görünce kapıyı açıp da ‘Kahvaltın hazır’ diyordum. Siz benim çocuğuma nasıl kıydınız da o koca mermiyi sıktınız? Benim çocuğum ne yaptı size? Namusunu, vatanını korumak için çıktı.”

– “Benim çocuğum ByLock’çular için ölmedi”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe girişimi” sözüne tepki gösteren Karalı, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Utanmadan çıkıp ‘kontrollü darbe’, ‘Sizi denize dökeceğiz’ diyorlar. Eğer Kılıçdaroğlu, bu darbenin kontrollü darbe olduğunu biliyorsa bunu açıklayacak. Ben 15 Temmuz Derneğini de aradım, ‘Biz niye oturuyoruz, niye bu adamları mahkemeye vermiyoruz’ dedim. Eğer AK Parti’nin içerisinde 100-180 ByLock kullanıcısı varsa bunlardan varsa bunlar da çıkacak. Bunlar da onlarla birlikte idam olacaklar. Benim çocuğum Reis için çıktı, öldü. ByLock’çular için çıkıp, ölmedi.”

Karalı, 15 Temmuz Derneği’nde 148 şehit ailesi olduğunu, hepsinin dava açması gerektiğini aktararak şöyle konuştu:

“Madem ki bu darbe kontrollü bir darbe, AK Parti’de bu kadar Bylock’çu olduğunu biliyor, bunu çıkıp açıklayacak. AK Parti’nin içinde varsa onların da idam edilmesini istiyoruz. Benim AK Parti’li olmam, benim AK Parti’yi sevmem, içimizdeki haini yaşatacağım anlamına gelmez. Benim anlayışımın dışında bana ihanet eden biri varsa o da o hainler gibi yargılanacak. Bu CHP ve MHP’de olabilir, hepsinin içinde varsa yargılanacak. Sen bu ülkenin vatandaşıysan beni rahatlatmak zorundasın, bunları açıklamak zorundasın. Bana bu acıyı yaşatanlar eğer böyle alay edebiliyorlarsa ‘tiyatro’ diyebiliyorsa herkes bunun bedelini ödeyecek. Bana her gün aynı acıyı yaşatamazsın.”

Sıkıntılı dönemlerinde devletin hep yanında olduğunu dile getiren Karalı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyum olarak atanan eski Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla’nın oğlunu kaybettiği günden itibaren hep yanında olduğuna dikkati çekti. Karalı, desteklerini hiç esirgemediğini belirterek Atilla’ya teşekkür etti.

– “Kardeşim güler yüzlüydü”

Şehit Karalı’nın ağabeyi Hakan Karalı ise darbe girişimi gecesi evden kardeşiyle çıkarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gittiklerine işaret etti.

Güler yüzlü, neşeli, herkesin yardımına koşan biri olan kardeşinin o gece ilk vurulanlar arasında yer aldığını anlatan Karalı, kardeşini kaybettikten sonra hayata bakış acısının değiştiğini, doğrularının peşinden gitmenin önemini anladığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu’nun “kontrollü darbe girişimi” açıklamasına değinen Karalı, “Madem kontrollü darbe girişimi olduysa, Bylock’çular varsa açıklayacak. Onurlu, ülkesini seven insan açıklar.” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.