Cavit Çağlar piyasaya geri dönüyor


Üç dönem milletvekilliği ve 1991 yılında Süleyman Demirel – Erdal İnönü hükümetinde Devlet Bakanlığı yapan Cavit Çağlar, Bursa’da eşinin sahibi olduğu arsa üzerinde inşaatı devam eden termal otelle turizme dönüyor. 2016’nın mart ayında açılacak olan 140 odalı otelin sağlık merkezini Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yönetecek.
2001 krizinde Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu (TMSF) Çağlar’ın İnterbank’taki kamu borcu gerekçesiyle The Plaza Hotel’e de el koymak istemiş, açılan dava sonucunda Danıştay, otelin Çağlar’ın mülkiyetinde kalmasına hükmetmişti. Bu süreçte Çağlar, The Plaza Hotel’i, İsviçre’de yaşayan Leon Nihat Barha’ya 50 milyon dolara satarak turizm sektöründen çıkmıştı. Satış sonrasında The Plaza Hotel’de Yasemin Turizm’in küçük bir hissesi kalmıştı.

The Plaza Hotel ve Yasemin Turizm’in Danışmanı Erol Turanlıoğlu, The Plaza Hotel İstanbul Genel Müdürü Barış Özkan ve Genel Müdür Yardımcısı Cihat Arslan’ın düzenlediği basın toplantısında, Bursa’daki yeni otel yatırımı ve The Plaza Hotel’de yenileme çalışmaları hakkında bilgi verildi.
Erol Turanlıoğlu, Bursa’da Cavit Çağlar’ın eşi Nursel Çağlar’ın arsası üzerinde 60 milyon dolarlık yatırımla yeni otelin inşa edildiğini kaydederek şunları söyledi:
“Otelimiz Çelik Palas’ın yanında, Bursa panoramasına sahip bir arsa üzerinde yükseliyor. 5 yıldızlı otelimizi 2016’nın mart ayında hizmete açmayı hedefliyoruz. İşletme konusunda franchise almak için uluslararası bir marka ile flört ediyoruz.  20 bin metrekare kapalı alana sahip bir otel olacak. Otelimizde 2 bin 500 metrekarelik sağlıklı yaşam merkezini Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yönetecek.”

The Plaza Hotel Genel Müdürü Barış Özkan, Bursa’daki otelin termal suyu kendi kaynağından çıkararak kullanacağını belirterek, şöyle konuştu:
“Bursa otelimizde otelin olduğu yerden çıkan kaynak suyunu kullanacağız. 65 derece sıcaklığa sahip olan bu su herhangi bir taşıma ve nakil olmayacağı, doğrudan kullanılacağı için mineral ve ısı değerinden hiçbir şey kaybetmeyecek. Otelde 5 tane restoran ve Bursa manzarasına sahip bir balo salonu olacak.”

Barış Özkan, grubun Bursa’da, Korupark Alışveriş Merkezi karşısında büyük bir arsasının daha olduğunu belirterek, “Biliyorsunuz tekstil sektörü Çin ile rekabet edemiyor. Bu nedenle Bursa’daki tekstil fabrikasının arazisi de değerlendirilecek ancak şimdilik ne olacağı konusunda bir karar verilmedi” diye konuştu.

Barış Özkan, son dönemde artış gösteren şiddet olayları ve Ankara’daki intihar saldırısının rezervasyonlara etkisi konusunda şunları söyledi: “Bizim The Plaza Hotel olarak geçen yıla kadar rezervasyonlarımızın yüzde 80’i yabancı turistti. Ancak son bir yıldır bu oran yüzde 60 yabancı gruplar, yüzde 20 işadamına döndü. Bu dönüşümde bizim bölgemizde açılan yeni otellerin etkisi var. Olaylar konusunda ise bize ulaşan iptal henüz yok ancak acenteler düzeyinde bu konu çok dile getiriliyor.”

Balmumcu’daki The Plaza Hotel’deki yenileme çalışmaları konusunda da bilgi veren Barış Özkan, şunları söyledi:
“Otelde yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Bugüne kadar yaptığımız renovasyon çalışmalarına 12 milyon lira harcandı. Yenileme işlemlerinin toplam maliyetinin 12 milyon euro’ya ulaşması planlandı.”
Milliyet/Fehim Genç

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.