Yangın anında hayat kurtaran davranışlar

Yaşanılan facia için olay yerinde incelemeler sürdürülüyor. Kozan Cumhuriyet Başsavcısı ile birlikte 3 savcı daha olay yerinde görev yapıyor. Yangın merdiveni kapısının kilitli olduğu yönündeki iddialar da araştırılıyor.

İstanbul İtfaiyesi yangın anında yapılması gerekenleri şöyle sıralanıyor:

Yangın anında;

Panik yapmayın.
İhbar butonuna basarak ve bağırarak çevrenizdekileri yangından haberdar edin.
Herhangi bir olaya müdahale etmeden önce itfaiyeyi (110) arayın. Telefondaki görevliye; yangının meydana geldiği yerin açık adresini, yanan binanın özelliklerini, yangının binanın hangi bölümünde olduğunu, yanan maddenin türünü, yangın anında bina içinde mahsur kalan olup olmadığını, size ulaşılabilecek bir telefon numarasını, görevlinin sizden isteyeceği diğer bilgileri verin. Adresin kolay bulunabilmesi için varsa herkes tarafından bilinen noktaları (alışveriş merkezi, postane gibi) bildirin.
Yangın sizi tehlikeye düşürmüyor ve başlangıç safhasında ise kendinizi tehlikeye atmadan yangına müdahale edin ve söndürmeye çalışın.

Merdiven sahanlıklarında duman var ise;

Kagir yapılarda bulunduğunuz daireyi terketmemenizi öneririz.
Dairenize duman girmemesi için daire kapısını açmayın ve etrafını ıslak bezlerle kapatın. Ahşap ve bağdadi yapılarda bulunduğunuz yeri bir an önce terkedin.
Yangın bulunduğunuz bölümde değil ise öncelikle elektrik ve gazı kesin, yangının hangi bölümde olduğunu tespit edin, kapı ve pencereleri kapatın.
Yangın üst katlarda ve koridor duman ile kaplanmış ise yangın merdiveni, korunmuş kaçış yolu veya servis merdivenini kullanarak derhal bina dışına çıkın.
Kagir binalarda yangın alt katlarda ise dairenize duman girmemesi için kapınızın etrafını ıslak bezle kapatarak itfaiyecilerin sizi görebileceği bir yerde bekleyin. Ahşap yapılarda ise saklanmayın ve bulunduğunuz yeri terkedin.
Saklandığınız yerde kapı ve pencereleri açmayın, böylece duman size daha geç ulaşacaktır.
Tanımadığınız bir binayı terk ederken acil yön levhalarını takip edin.
Yetkililerin uyarılarını dikkate alın.
Yaralı, engelli, yaşlı ve çocuklara tahliye anında yardımcı olun.
Yardım edemediğiniz kişiler ve durumları hakkında itfaiye yetkilisine bilgi verin.
Tahliye anında ortam dumanlıysa dizlerinizin üzerinde tahliyeyi gerçekleştirin.

Yanan binanın dışında iseniz;

İtfaiye 110'a haber verildiğinden emin olun. Tereddüt ederseniz itfaiyeyi arayın.
İtfaiye araçlarının olay yerine daha hızlı ulaşabilmesi için öncelikle hatalı park edilmiş araçlar olmak üzere sokaktaki bütün araçların kaldırılmasını sağlayın.
Yangın, ilkyardım ve kurtarma eğitimi almış iseniz; itfaiye yetkililerine bildirin ve emniyet şeridinin dışında size verilebilecek görevler için bekleyin.
Sizden yardım istenmediği müddetçe, itfaiye görevlilerinin çalışmalarına müdahale etmeyin.
Bina ve dahilinde mahsur kalanlar ile ilgili bilgi sahibi iseniz; itfaiye yetkililerine bu bilgiyi iletin.
Binayı tanıtabilecek bilgilerin sahibi iseniz; itfaiye yetkililerine bu bilgileri iletin.

İş yerlerinde yangın çıkması durumunda;

110’u arayarak itfaiyeye haber verilmelidir. Yangın eğitimi almış yangın güvenlik sorumluları, kendilerini tehlikeye atmadan, alevlere ilk müdahaleyi gerçekleştirmeli, iş yerini tahliye etmeli ve personeli güvenli bölgelere çıkarmalıdır. Güvenlik personeli, olay yerine geldiklerinde itfaiye ekiplerine yangın hakkında gerekli bilgiyi vermelidir.

Emlak Rotası Özel Haber
 
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.