Yanık acısını oynayarak unutuyorlar

Erzurum'da Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (BEAH) yanık servisinde tedavi gören çocuklar, yanık ağrılarını akülü arabalara binerek ve salıncakta sallanıp eğlenerek unutuyor. Çeşitli olaylardan dolayı vücutlarında yanıklar oluştuğu için tedavi gören çocuklara yönelik BEAH'ın yanık servisine hastane yönetimince bir ay önce akülü araba ve salıncaklar yerleştirildi. Yöntemle çocukların yaşadığı travmaları unutması ve kapalı alanda uzun süre tedavi gördükleri için sosyal ortamdan geri kalmaması amaçlanıyor. Çocuklar tedavilerinin dışında bazen hastane personeli tarafından bazen de yakınlarınca akülü araçlara binerek eğleniyorlar.

Erzurum’da Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çocuklar yanık acısını oynayarak unutuyorlar. (BEAH) yanık servisinde tedavi gören çocuklar, yanık ağrılarını akülü arabalara binerek ve salıncakta sallanıp eğlenerek unutuyor.

Çeşitli olaylardan dolayı vücutlarında yanıklar oluştuğu için tedavi gören çocuklara yönelik BEAH’ın yanık servisine hastane yönetimince bir ay önce akülü araba ve salıncaklar yerleştirildi. Yöntemle çocukların yaşadığı travmaları unutması ve kapalı alanda uzun süre tedavi gördükleri için sosyal ortamdan geri kalmaması amaçlanıyor. Hizmetten memnun olan çocuklar, akülü araba ve salıncakları kullanarak hem eğlenerek vakit geçiriyor hem de acılarını unutuyor.

SABIR İSTEYEN BİR TEDAVİ

Hastane Başhekimi Yard. Doç. Dr. Orhan Delice, hastanenin yanık servisine çevre il ve ilçelerden çok sayıda çocuk hasta kabul ettiklerini söyledi. Yanık tedavisinin uzun sürdüğünü belirten Delice, “Yanık, sabır isteyen bir tedavi. Çocukları enfeksiyon riskinden dolayı kapalı alanda tutuyoruz. Burada çocukların ağrılarını unutmaları için akülü araba ve salıncak hizmeti vererek onların günlük hayattan kopmamaları adına böyle bir uygulama yapıyoruz.” diye konuştu.

ÖDEV DE YAPIYORLAR

Delice, serviste tedavi gören çocuklara seviyelerine göre öğretmenler tarafından eğitim de verildiğini belirterek, şöyle devam etti: “Çocuklar hem ödevlerini yapıyor hem de oyunlar oynayarak tedavilerini alıyorlar. Ailelerden bazıları ‘Servise akülü araba hediye edelim bunun sevabı da çok’ diyorlar. Hasta yakınlarından çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Çocuklarımızın geleceğimiz olduğunun bilincindeyiz. Yaşadıkları travmayı azaltmak için böyle uygulamalar yapıyoruz.”

HASTA YAKINLARI UYGULAMADAN MEMNUN

Söz konusu ünitede 1,5 yaşındaki çocuğunun yanıktan dolayı tedavi gördüğünü anlatan Emine Aydın, hastanenin uygulamasından memnun olduklarını belirterek, “Çocuğumun ağrısı çok oluyordu. Bu gibi eğlenceler olmazsa çocuk hiç durmayacak. Uygulamadan dolayı hastane yetkililerine teşekkür ediyorum.” dedi. Hasta yakınlarından Ayşe Yıldız da 3 yaşındaki çocuklarının da kaynar suyu üzerine dökmesiyle vücudunun çeşitli yerlerinde 1. ve 2. derecede yanıklar oluştuğunu ifade etti. Yıldız, çocuğunun tedavisinin güzel geçtiğini dile getirerek, “Hastanedeki uygulama sayesinde çocuğum ağrılarını unutuyor. Sabaha kadar yanıklarının ağrısından ağlıyordu. Şimdi daha iyi. Bu imkanı sağlayanlardan Allah razı olsun.” ifadesini kullandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.