Yatırım için doğru zaman mı?


Sinan Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alrashdan, son zamanlarda yatırımcının yatırım araçları konusunda kafasının karışık olduğuna ve dolardaki artışın inşaat maliyetlerini yükselttiğine dikkat çekerek değerlendirmede bulundu:

İnşaat maliyetleri dövize endeksli

Dolardaki artış, yüzde 80 dövize endeksli olan inşaat maliyetlerine yansıdı. Bu artış, inşaat malzemelerini vadeli alan firmalar için ise vade farkıyla birlikte maliyetlerini daha da artırdı. Maliyetleri yükselen firmaların bu yükselişi konut fiyatlarına yansıtması bekleniyor. Kısa vadede bu maliyet artışları konut satışlarının sürekliliği için fiyatlara yansıtılmadı ama çok yakında konut fiyatları maliyetler oranında artacaktır. Ancak mali yapısı ve öz kaynakları güçlü, satın almalarının hepsini projeye başlamadan yapan inşaat firmaları dolardaki artıştan etkilenmeyerek konut fiyatlarına zam yapmayacaktır. Sinan Gayrimenkul olarak satın almalarımızı projeye başlamadan yapıyor olmamız bizim de dolardaki artıştan maliyet anlamında etkilenmememizi sağladı. Bu yüzden de Bahçeşehir’de devam etmekte olan projemiz Sky Bahçeşehir’in fiyatlarına yansıtmayacağız.

Dolarla borçlanan firmalar sıkıntıda

Projeleri için gerekli finansmanı bankalardan sağlayan ve dolarla borçlanmış olan firmaların ödemeler konusunda sıkıntıya düşmesi kaçınılmaz görünüyor. Burada yine mali gücün ve öz kaynakların inşaat sektörü için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

Konut alıcısı çekimser

Dolardaki artış konut yatırımcısının parasını ağırlıklı olarak dövizde ve faizde değerlendirmesine neden oluyor. Konut yatırımı için doğru zaman olup olmadığını sorgulayıp çekimser kalıyor. Gayrimenkule olan talep bu nedenle durağan bir hal alsa da gayrimenkul yatırımı hala en çok kazandıran yatırım araçlarından. Konut kazandırmaya devam edecektir.

Yabancı yatırımcı için fırsat yarattı

Dövizdeki artış Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancı yatırımcı için cazip hale geldi. Yabancı yatırımcı için kur farkı nedeniyle gayrimenkul fiyatları yaklaşık yüzde 25 oranında ucuzladı. Bu da gayrimenkul sektörünün hız kaybetmeden yükselişine devam etmesine neden olan etkenlerden. Yabancı alımlarıyla da satışların artması iç piyasa için gayrimenkulün değerinin artmaya devam edeceğinin ve yatırımcı için de şimdi alım zamanı sinyalini veriyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSon yeşil alan da rezidans olacak
  Sonraki yazıİşte Gürgen Öz’ün Nişantaşı’ndaki evi
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın