Yeni deprem konutları için Tarih ve proje başlangıcı belli oldu

Asrın felaketi olan çifte depremin yaralarını sarmak için tüm Türkiye seferberlik ilan ederken, yeni konutlar için de düğmeye basılıyor. Afet bölgesinde yıkıma uğrayan illerden olan Gaziantep’te yeni konutlar için ihale süreci bugün başlıyor.

Asrın felaketinin ardından devlet yaraları hızla sararken, 10 ilde kurulacak yeni şehirler için büyük seferberlik sürüyor. İlk ihalesi 22 Şubat’ta gerçekleştirilecek ihaleler öncesi çimento sektörü de teyakkuza geçti. Çevre Bakanı Murat Kurum, çimento sektörü temsilcileriyle bizzat görüşerek inşaatların aksamaması için 13 milyon ton çimento ihtiyacının kesintisiz karşılanması için söz aldı. Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nihat Özdemir, deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan 13 milyon ton çimento ihtiyacını karşılamaya hazır olduklarını belirterek, “Fabrikalar 24 saat çalışıyor. Çimento tedarikinde hiçbir sıkıntı yaşanmayacak” dedi.

SEKTÖR GAZİANTEP’TE TOPLANACAK

Kahramanmaraş merkezli depremlerle yıkılan illerin yeniden inşası için atılan adımlar hızlandı. Toplu Konut İdaresi, depremin vurduğu 11 ilde 199 bin 739 konut inşaatına mart ayında başlayacak. Özdemir, sektörün bugün Bakan Kurum’la Gaziantep’te bir araya geleceğini belirterek, “Bölgede 13 milyon ton çimentoya ihtiyaç var. Bütün koordinasyon sağlandı.

 

Çimentocu arkadaşlarımla birlikte Gaziantep’e gidiyoruz. Sektördeki arkadaşlarımızdan siparişlerin hızlı bir şekilde karşılanması için ihracatın azaltılmasını rica ettik. Yurtdışı taahhütlerini azaltıyoruz. Önceliğimiz deprem bölgesinde temeli atılacak inşaatlar olacak. Sektörümüz bölgedeki ihtiyacı rahatlıkla karşılayacak durumda.

Çimento tedariki konusunda hiçbir sakıntı yaşanmayacak” değerlendirmesini yaptı. Özdemir, deprem bölgesindeki ve bölge yakınındaki çimento fabrikalarının ihtiyaç duyulan çimentoyu karşılayabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıDepremzedelere inşa edilecek 200 bin konut için düğmeye basıldı
    Sonraki yazıCumhurbaşkanı Erdoğan: 11 ilimizde konut ve köy evi olarak inşasına başlayacağımız hane sayısı 270 bini bulacak