Yeni karar sektör için büyük bir atılım

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yabancılara KDV’siz konut ve işyeri satılması kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Düzenlemeyi sektör adına büyük bir atılım olarak değerlendiren Özyurt, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
 
Türkiye’ye yerleşmemiş olma şartı var

 
“Türkiye'ye yerleşmeyen yabancı uyruklu kişiler ile iş merkezi Türkiye'de olmayan iş yeri sahipleri artık gayrimenkul alırken KDV ödemeyecek. Satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla yabancıya KDV'siz gayrimenkul satışı getiren bu yasa, satışların artmasına sebep olacak. Yine yasanın içeriğine baktığımız zaman çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye'den konut ya da iş yeri aldıklarında KDV'den muaf tutulacak.
 
“Ülkemize döviz girişi olacak”
 
Yabancının önünü açan bu kararı sektör adına büyük bir atılım olarak görüyoruz. Yabancılara konut ve iş yeri satışında KDV istisnası getiren bu yeni düzenlemenin olumlu etkilerinin Nisan ayı ve sonrasında artarak devam edeceğini düşünüyorum.T ürkiye’de konut veya iş yeri satın almak isteyen yabancı, artık KDV ödemeyeceği için Türkiye'de daha kolay gayrimenkul sahibi olabilecek. Böylelikle yurt dışından Türkiye'ye döviz girdisi sağlanmış olacak. Bu durumda hem Türk ekonomisi hem de gayrimenkul üreticilerinin önünü açılmış olacak.”
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.