Yurt dışı tapu işlerinde bürokrasi uzun sürmemeli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 12 ülkeye daha Tapu ve Kadastro temsilciliği açılacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının ve yabancı ülke vatandaşlarının işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla 12 ülkeye daha Tapu ve Kadastro temsilciliği açılacağını açıkladı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Yabancılara satışta öncelikle çözülmesi gereken husus, işlem müracaatı sırasında taşınmazın Askeri Yasak Bölge ve Güvenlik Bölgesinde içinde kalıp kalmadığının hemen kontrol edilebilmesidir. Bu konuda 2011 yılından beri ancak 71 il kapsama alınabildi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde hala komutanlıklarla yazışma yapılması gerekiyor. Bu süre de yaklaşık iki ay zaman alıyor. Bu aşamada bürokrasi azaltılmalı, işlemler hızlı bir şekilde tamamlanmalıdır” dedi.

Berlin’de Tapu ve Kadastro Ateşeliği bulunuyor

Yurt dışında Türklerin en yoğun yaşadığı şehirlerden olan Berlin’de 2014 yılından beri Tapu ve Kadastro Ataşeliği bulunuyor. Berlin için geçtiğimiz yıllardaki faaliyet rakamlarını da açıklayan Özelmacıklı, “Berlin’de 2018 yılında 84 satış, 14 bağış, 19 intikal, birer taksim, ipotek ve diğer olmak üzere toplam 120 işlem yapılmış. Buradan elde edilen harç tutarı ise 352 bin 457 lira. 2017 yılında işlem sayısı 132, harç tutarı 286 bin 116 lira, 2016 yılında ise 24 işlemde 59 bin 152 lira harç tahsili gerçekleşmiş. 350 bine yakın Türk’ün yaşadığı bu şehirde işlem sayıları yetersiz denebilir. Bunun yerine satışın yoğun olduğu bölgelerde Tapu ve Kadastro temsilcilikleri açılmalı” açıklamasını yaptı.

Tapu ve Kadastro işlemlerinde güven şart

Türkiye’de gayrimenkul alımını kolaylaştırmayı hedefleyen proje için öncelikle güven tesisi gerektiği dile getiren Özelmacıklı, “Ruhsatı bile olmayan projeler satış vaadi sözleşmeleri bile yapılmadan yurt dışına pazarlanıyor. Tapu ve Kadastro işlemlerinde, net alan brüt alan farkları, zamanında teslim edilmeyen projeler, batan firmalar piyasaları güvensiz hale getiriyor. Sektörümüzde acil olarak akreditasyona, düzenlemelere ihtiyaç var. Çift liste uygulamalarına ve yüksek acente komisyonlarına son verilmeli. Satılan projelerin tamamlanamaması yabancılar açısından ülkemizi güvensiz bir ülke konumuna sürüklüyor. Özellikle şu anda Kuveyt, Katar gibi ülkeler Türkiye’den taşınmaz alımına temkinli yaklaşıyor, konsoloslukları aracılığı ile işlem yapılmasını tavsiye ediyorlar” dedi.

Tapu ve Kadastro temsilciliklerine ağırlık verilmeli

Tapu ve Kadastro temsilcilikleri mülkiyeti bulunan ülkelerden ziyade satış yapılan ülkelerde açılması gerektiğini ifade eden Özelmacıklı, “Ülkemizde 287 bin 55 yabancı mülkiyet söz konusu. 2018 yılında gerçekleşen yaklaşık 40 bin satıştan özellikle Irak, İran, Suudi Arabistan, Rusya, Kuveyt, Afganistan öne çıkıyor. Bunun yanı sıra Almanya, Ürdün, Azerbaycan, İngiltere, Yemen gibi devam ediyor. Temsilciliklerin bu ülkelerde açılması hatta 250 bin dolara vatandaşlık konuları hakkında bilgilerin de verilmesi ülkemize döviz girişini artıracaktır” şeklinde konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazı2019 Şubat ayı kira artış oranları
    Sonraki yazıBüyükyalı İstanbul Evim Türkiye Fuarı’nda
    Emlakrotasi.com.tr Emlak ve Ekonomi Editörü. 1994 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldu.