​Geri Sayım Başladı: Kazlıçeşme ve Göztepe arası 15 dakikaya iniyor


Marmaray'ın kardeşi Avrasya tüneli açılışında geri sayım başladı. Tünel Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki yolculuk süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek.  2 katlı inşa edilen Avrasya Tüneli'nde alt kat Avrupa'dan Anadolu'ya, üst kat Anadolu'dan Avrupa'ya geçiş olacak. Tünelden yalnızca minibüs ve otomobiller geçebilecek. Hız sınırı 70 km olacak. Her 200 metrede bir acil durum çıkış kapısı olacak. Her 600 metrede bir de emniyet cebi bulunacak.

5 DOLAR + KDV

Araçlar bir yakadan diğerine geçerken OGS ya da HGS kullanacak. Tünelden geçiş ücreti ise 5 dolar artı KDV olacak. Tünelin denizin metrelerce altında olması akıllara deprem olursa ne olur sorusunu getiriyordu.

Yapım aşamasında İstanbul'un 2 bin 500 yıllık deprem tarihi araştırıldı, İstanbul'da olabilecek en büyük depreme dayanıklı hale getirebilmek için depremin etkisini azaltıcı sismik contalar başka bir deyişle bilezikler yerleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da önümüzdeki günlerde Avrasya Tüneli'ni ziyaret etmesi bekleniyor.
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.