150 metre üstü gökdelen sayısında Avrupa lideriyiz

Hazır betonla Avrupa’dan yaklaşık 100 yıl sonra tanışan Türkiye bugün, 107 milyon metreküp hazır beton üretimiyle dünyada önemli bir yerde. Son 7 yıldır üretimiyle Avrupa’daki ülkeler arasında lider konuma gelen Türkiye, dünyada ise üçüncü en büyük hazır beton üreticisi haline geldi. Hazır beton dayanım sınıfları açısından Avrupa ortalamasının üstüne çıkan Türkiye, C25 ve üstü dayanım sınıfındaki beton kullanım oranında yüzde 89 ile listenin en üstlerinde yer alıyor. 2000 yılından sonra artış gösteren dayanım sınıfı ve beton teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte her geçen gün gökdelen sayısının arttığı biliniyor.

Gelişen teknolojik altyapı, bilgi ve yetkinliğin artmasıyla birlikte Türkiye, 150 metre üstü gökdelen sayısına göre dünyada 14. Avrupa’da birinci. Dünya şehirleri sıralamasında ise İstanbul 24. sırada yer alıyor. Konuyla ilgili görüşler Türkiye’de yapımı devam eden mega projelerin dünyadaki şehirler sıralamasında, İstanbul’un 1-2 yıl içinde Moskova'nın önüne geçirerek bir üst sıraya çıkacağını destekliyor.

KGS ile gelen yüksek standart

THBB, hazır beton alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla beton sektörüne yenilikler katmaya devam ediyor. Hazır beton alanında kaliteyi ve güvenceyi garanti altına almaya hedefleyen THBB, 1995 yılında kurduğu Kalite Güvence Sistemi (KGS) ile kaliteli ve yüksek dayanım sınıflarında beton üretimi gerçekleşmesini sağlıyor. Beton üretiminde tek etkin ve verimli denetimi yapan KGS, beton üretim tesislerinin yerinde denetiminin yanı sıra habersiz ürün denetimleri de gerçekleştirerek tarafsızlığını kanıtlıyor.

Yüksek katlı yapılar konusunda örnek olan ülkemizde, kullanımda olan 150 metre üzeri binaların yüzde 97’sinin betonarme olduğunu ifade eden THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık:

“150 metre üstü binaların yapımında ağırlıklı olarak C40-C60 dayanım sınıfında beton kullanılmaktadır. 2003 yılında verilen yapı ruhsatları içinde 10’dan fazla katlı inşaatların payı %9 iken 2015 yılında bu oran %136 artış göstererek %21’i geçmiştir. Özellikle İstanbul’da 2015 yılında 10’dan fazla katlı yapı ruhsatı oranı, 2015 yılında verilen bina sayısına göre yapı ruhsatı toplamı içerisindeki payı, küresel kriz öncesindeki %7 oranını geçmiştir. Böylece, 2015 yılında yapı ruhsatı alan 10’dan fazla katlı bina sayısı 1364 olmuştur. Bu gelişmelerle birlikte önümüzdeki dönemde çok katlı yapıların inşaat sektöründe ağırlığı artacaktır. Bu yapılarda beton ve işçilik çok daha önem kazanmaktadır. Hazır betonun üretim sürecinin tamamını kapsayacak şekilde denetlenmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Bu hususta, THBB üyelerinin ürettiği KGS belgeli kaliteli hazır betonun kullanılması büyük önem teşkil ediyor” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın