200 milyon TL’lik Otostat açılıyor

Gülan Grup, otomotiv sektörünün öncü markalarının yetkili bayileri, 2’nci el pazarında hizmet veren firmalar, galeriler ve otomobil tedarikçilerini bir arada toplayacak olan Otostat projesini TEM Sancaktepe’de kuruyor.

Etiler, Bodrum, Üsküdar ve Çekmeköy gibi Türkiye’nin farklı bölgelerinde inşaat yatırımlarıyla bilinen Gülan Grup, şimdi de 200 milyon TL’lik Otostat yatırımına imza atıyor. Otomotiv sektörünün öncü markalarının yetkili bayileri, 2’nci el pazarında hizmet veren firmalar, galeriler ve otomobil tedarikçilerini bir arada toplayacak olan Otostat, yatırımcının radarında olan TEM Sancaktepe’de kuruluyor. 130 bin metrekarede teras dahil her kata bağımsız giriş imkanı olan 4 katlı bir kompleks, 340 bağımsız birimden oluşacak. Otostat projesi, 200 milyon TL’lik yatırımla hayata geçiyor. Birinci etabı 2017 yılının son çeyreğinde hizmete girecek olan Otostat Projesi, 2018 yılı sonunda tamamlanacak. Kompleksteki iş yerlerinin yüzde 10’u ise şimdiden satıldı. İstanbul Anadolu Yakası’nın en fazla değerlenen bölgesinde yapımı süren Otostat’ı ziyarete gelenler arabasıyla tüm dükkanları gezebilecek ve istediği iş yerinin önüne park edebilecek.

Ayrıca 1200 araçlık otoparkta firmalara araç stoku yapma imkanı sağlanacak. Diğer taraftan sektöre yeni standartlar getirmek ve ülke ekonomisine katma değer sağlayan Otostat, güneş panelleri, kirli su atık ve dönüştürme tesisleri gibi çevre dostu unsurlarıyla da öne çıkacak. TEM Sancaktepe’de yapımı devam eden proje, Ataşehir Finans Merkezi’ne 8 km, Sabiha Gökçen Havalimanı’na 17 km, Kadıköy Minibüs Yolu’na 15 km, TEM Çamlıca gişelerine 4 km mesafede bulunuyor.

Otostat’da metrekare fiyatları 4 bin 500 ile 6 bin TL arasında değişiyor. Proje yatırımcı için de imkan sunuyor. 40 ayrı tipte iş yeri bulunan projede iş yerlerinin büyüklüğü 180 metrekare ile 2.500 metrekare arasında değişiyor. Otostat’da fiyatlar ise 950 bin TL’den başlıyor. Türkiye’nin köklü finans kurumlarıyla işbirliği sayesinde aylık yüzde 0,95 faiz oranı ile 120 aya kadar kredi imkânı sunuluyor. Sancaktepe’de metrekare fiyatları son 2 yılda yüzde 17,5 artış kaydetti. Bölgeye yapılan yatırımlar sayesinde önümüzdeki yıllarda daha yüksek oranda getiri sağlanacağı öngörülüyor.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK DEĞERLENECEK 20 BÖLGESİ ARASINDA

Sancaktepe, Türkiye’de en fazla değerlenecek 20 bölgeden biri olarak gösteriliyor. Konumu ve gelişen ulaşım olanakları bölgeyi vazgeçilmez kılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) planlamasına göre Sancaktepe’de 15 metro istasyonu yer alacak ve 3 ayrı raylı sistem bu bölgede buluşacak. Böylece Sancaktepe Anadolu yakasında bir metro merkezi olacak. 2019’un sonuna kadar Sancaktepe’den Taksim’e, Atatürk Havalimanı’na, Kartal’a, Yenikapı’ya, Sarıyer’e metro ile yolculuk yapabilecek. Bütün bunlar göz önüne alındığında Sancaktepe’nin önceki yıllardaki değerlenme oranının önümüzdeki yıllarda daha da sürat kazanması bekleniyor. Gülan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, Otostat’da bir otomotiv galerisinin tüm ihtiyaçlarının ortak hizmetler sayesinde karşılanacağına dikkat çekti. Gülan, bir galerinin sadece gece güvenlik elemanı için aylık 3.000 TL ödediğini belirterek, Otostat’da bundan tasarruf sağlanacağını ifade etti.

BİR ÇATI ALTINDA TOPLANACAK

Dağınık ve elverişsiz koşullarda sürdürülen ikinci el otomobil ticaretini organize bir çatı altında toplayacaklarını da sözlerine ekleyen Gülan şöyle konuştu: “İşyeri sahipleri, normal şartlarda çok fazla elemanla yapacağı birçok işi Otostat’da çok daha az eleman ile gerçekleştirecekler. Firmalar Otostat’da pazar trendlerini daha yakından takip edebilecek, aynı zamanda örneğin arabasının hasarını, boyasını veya yaptırmak istediği bir başka işi dışarıya çıkmadan çözebilecek. Böylelikle sabit giderleri sıfırlanan firmalarımız yalnızca satışa odaklanacak, diğer ayrıntılar ise sistem içinde çözülecek. Otostat’daki bu eko sistem dahilinde herkesin kazanacağı bir yapı oluşacaktır. Kompleksteki ünitelerin satışlarının yanında, iş yerlerinin kiralaması da yapılacak. Otostat ayrıca son derece iyi bir yatırım aracı. Bir konut projesi 20 yıldan fazla bir sürede kendi amortismanını sağlarken, Otostat’ın ticari iş yerlerinde bu süre çok daha kısalacak. Bu açıdan bakıldığında Otostat projesinde bir iş yerine sahip olmak yatırımcısına büyük avantajların yanında, kısa sürede kazanç da sağlayacaktır. Otostat bünyesinde bulunan işyerleri için kredili satışlar da yapılacak. Yaptığımız anlaşmalarla piyasa şartlarındaki en uygun faiz oranlarıyla, 120 aya kadar kredili satış imkanı sunulacak.”

Gülan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan

PROJE İÇİNDE 24 ODALI OTEL VAR

Kafe ve restoranların yer aldığı sosyal alanları da içine alan bir atrium mantığı ile hareket edilen Otostat’da; çalışanların ve gelecek müşterilerin her türlü ihtiyaç ve beklentilerini karşılanacak. Alışveriş yapmak isteyenler markete, spor yapmak isteyenler spor salonuna, kendileri işlerini tamamlarken çocukları oyun alanlarına gidebilecekler. Şehir dışından gelecek olanlar için toplantı salonlarının da yer aldığı 24 odalı bir otel de Otostat kompleksi içinde bulunacak. Otostat’a gelecek olanlar aynı zamanda düzenlenecek müzayedelere de katılabilecek. Öte yandan; araçlarını satmak isteyenler de ayrıcalıklı bir hizmet alacaklar. Satılmak istenilen araçların tüm ekspertiz, bakım, onarım, kuaför ve fotoğraflama hizmetleri Otostat çatısı altında tamam­lanacak. Satışı gerçekleştirilen araçlar Otostat garanti kapsamı içinde olacak. Bu komplekste sunulacak zengin sosyal imkanlarla ticaret ve sosyal hayatın birleşmesi amaçlanıyor. Otostat tarafından akıllı telefonlar için geliştirilen ortak yazılım platformu ise iş yeri sahiplerine büyük kolaylıklar sağlayacak. Bu yazılımla firmalar, diğer işyerlerindeki ikinci el stoklarını görüntüleyebilecekler, toptan alım ve pazarlama imkanının yanında müşterilerinin isteklerini geri çevirmeyerek herkesin kazandığı bir sisteme dahil olacaklar.

 MÜŞTERİLERİN TÜM İHTİYAÇLARI DÜŞÜNÜLDÜ

Projede hem iş yerlerinin hem de müşterilerin tüm ihtiyaçları düşünüldü. Bu kapsamda Otostat’ta sigorta, finans ve noter hizmetleri, küresel markaların özel fiyatlarla sunduğu ekspertiz hizmetleri, satışa sunulan 2. el araçlara ait Otostat sertifikası, yedek parça, aksesuar ve tuning mağazaları, özel döner platformlu profesyonel fotoğraf stüdyosu, ses, görüntü ve VIP oto dekor servisleri, test sürüşü imkanı, araç stoklama alanları, otomobil kaporta, boya, mekanik ve lastik – rot balans servisleri, oto kiralama ve oto kuaför hizmetleri, Otostat yazılımı sayesinde kompleks içindeki diğer işyerlerine ait 2. el araç stoklarını görüntüleme, toptan alım ve pazarlama imkanı, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, 7 gün 24 saat kameralı ve fiziki güvenlik sistemi ile Go-kart ve RC maket araba yarış pisti gibi imkanlar da bulunacak. TEM Otoyolu Yan Yol bağlantıları için şantiye kuruldu. Otostat Arena önünden ve arkasından geçecek yeni ve kolay bağlantı yolları bölgeye büyük hareket kazandıracak. Otostat Arena 324 dükkan kapasitesi ve hemen yanıbaşındaki Otomer 625 Dükkan kapasitesi ile toplam yaklaşık 950 dükkanlık dev bir 2. el otomotiv satış üssü olacak. 500 m ileride dünyanın en büyük markalarının Satış Servis ve Showroom inşaatlarının kabası bitti. 55.000 metrekare kapalı alana sahip marka showroomları bu yıl hizmete girecek.

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.