3. Havaalanı Uyarısı!

 

Ender  Özatay, “Göktürk Arnavutköy’e metrekare başına düşen yağmur yaklaşık olarak 180 kg. Aynı değer Atatürk Havalimanı yakınındaki Florya’da 111 kg/m2. Hem insan hayatını korumak hem maddi kaybı önlemek açısından drenaj sistemi çok önemli. ABD’de altyapı yüzünden hava trafiği gecikme maliyeti dakikada 114 dolar” ifadesini kullandı.

Su yönetimi yapılamazsa tehlikeli sonuçlar doğurur

Türkiye ve Karadeniz genelindeki havalimanların gelişimine odaklanan zirvede, su yönetimi ve drenaj alanında dünya lideri olan ACO’nun Türkiye Genel Müdürü Ender Özatay, havalimanlarında maksimum güvenliğin önemine değindi. Su yönetimi doğru yapılmadığı takdirde, tehlikeli sonuçları beraberinde getireceğini ifade eden Özatay, “Zaman zaman su basan havalimanlarını görüyoruz. Uçakların iniş ve kalkışlarındaki en ufak bir risk insan canını tehlikeye sokar. İşin bir diğer boyutu da altyapı yüzünden hava trafiği gecikme maliyetleri” dedi.

İstanbul'un en çok yağmur alan bölgesi

İstanbul’a üçüncü havalimanının, Göktürk Arnavutköy sınırları içerisinde yapılmasının planlandığından bahseden Ender Özatay, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre proje bölgesinin İstanbul’un en çok yağış alan bölgelerinden birisi olduğuna dikkat çekti. Arnavutköy’de metrekare başına düşen yağmurun yaklaşık olarak 180 kg. olduğunu belirten Özatay,  “Aynı değer Atatürk Havalimanı yakınındaki Florya’da ise 111 kg/m2. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere yeni havalimanı projesinde kapasite tayini ve uygulanacak drenaj sistemi daha da önemli bir hal almıştır. Ayrıca her havalimanı projesinde olduğu gibi çevreye duyarlı, güvenli ve sağlıklı bir projelendirme yapılması gerekmektedir. Özellikle apron ve pistlerin drenajı için kapasite tayini ve güvenlik dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Aksi halde birçok kazalara ve maddi zararlara neden olabilir” dedi.

Hava trafiği gecikme maliyeti 114 dolar

Altyapı yetersizliği sebebiyle oluşan hava trafiği gecikme maliyetlerinin yüksekliğine dikkat çeken Ender Özatay, şunları söyledi: “Avrupa Yatırım Bankası ve UC Berkeley Taşımacılık Enstitüsü ortak çalışması olan ‘Havalimanı Altyapı Yatırımlarının Maliyet-Fayda Analizi’ raporunda belirtildiği gibi altyapı yetersizliğinden kaynaklanan gecikme, kaza ve uçuş iptali maliyetleri oldukça yüksektir. Atatürk Havalimanı’nı 125 ticari havayolu ve günde 1100 uçak kullanıyor. Her 70 saniyede bir uçak iniş-kalkışı yapılıyor. Günde 125.000 yolcu yoğunluğunu bulunuyor. Federal Havacılık ve Hava Trafiği Örgütü Strateji ve Performans Biriminin 2010 yılında yaptırdığı araştırmalar sonucu, 2007 yılındaki uçuşlardaki gecikmenin Amerika Birleşik Devletlerine toplam maliyeti 32.9 milyar dolardır. Bu rakamın yarısına yakını hava yollarına, yarısı ise yolculara, pazara ve ekonomiye yansır. Westminster Üniversitesinin başka bir raporuna göre ise, Avrupa’daki uçuşlardaki gecikmenin sadece hava yollarına olan zararı dakikada 72 euro olarak belirtilmiştir. Yine A4A’nın Amerika uçuşları için hazırladığı raporuna göre hava yollarının zararı dakikada 75 dolar iken yolcular için 39 dolardır. Toplamda dakikada 114 dolarlık bir zarar söz konusudur.” Dünya çapında ve Türkiye’de önde gelen havalimanlarının müşterileri olduğunu belirten Özatay, “ACO su yönetimi tecrübesi ve dayanıklı altyapı ürünleri ile güvenli, çevreye duyarlı ve yüksek kapasitede çalışabilen altyapı ve drenaj sistemleri havalimanlarında kusursuz altyapıya sahip olmayı sağlıyor” ifadesini kullandı.  ACO Hakkında  www.acoturkiye.com  

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıAğaoğlu 2013 Yılı Stratejisini 22 Aralık’ta Açıklıyor
  Sonraki yazıKöprü ve Otoyol ihalesi sonuçlandı, ihale nereleri kapsıyor
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın