3. Havalimanı’nın ÇED çalışmaları bitti

Airbus Grubu Strateji ve Pazarlama Direktörü Marwan Lahoud, Ar-Ge'ye yılda 4 milyar avro harcadıklarını hatırlatırken, "Bunun yüzde 80'i doğrudan ya da dolaylı olarak karbon emisyonu, nitrojen oksit emisyonu ve gürültünün azaltılmasına yönelik. Bu harcama bu gayenin ne kadar önemli olduğunu gösterir" açıklamasını yaptı.

İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir ise inşaatı süren 'Yeni Havalimanı' ile ilgili olarak Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan İstanbul'un yeni havalimanı sayesinde dünyanın bütün kıtalarını da birbirine bağlayacağını belirterek "İstanbul Yeni Havalimanı dünya havacılığının yeni merkezi olacak. İnşaatı tüm hızıyla gece gündüz devam eden proje tamamlandığında 6 pisti ve 200 milyona ulaşabilen yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacak. Hem transit yolcu, hem de kargo anlamında dünyanın en önemli hub havalimanlarından birisi olacak" diye konuştu.

Yeni Havalimanı'nın ilk etabını 2018 yılının başında hizmete açılacağını hatırlatan Özdemir "Tamamlandığında yolcu konforu ve alışveriş olanakları bakımından da dünyada ses getirecek bir yapıda olacak. 53 bin metrekarelik duty-free alanı ve 1,3 milyon metrekarelik kapalı terminal binası tamamıyla yolcu konforu düşünülerek dizayn edildi. Teknolojinin bütün olanakları da bu havalimanı için kullanılacak ve dünyanın en akıllı havalimanlarından birisi olacak. Çevre konusunda da hassasiyetimiz oldukça yüksek. Akıllı bina, enerji tasarrufu, yeşili korumak ve kuş göç yolları ile ilgili tüm hassasiyetler dikkatle ele alındı. Bu konuda uluslararası standartlara göre ÇED çalışmalarımızı tamamladık." dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.