3. İstanbul’da dükkanlar konut fiyatına satılacak

Al Zamil, Seha Yapı, Adese ve Fuzul Yapı ortaklığıyla kurulan ASAF İş Ortaklığı’nın gerçekleştirdiği Başakşehir’in en büyük projesi 3. İstanbul Başakşehir’de ticari üniteler ihaleye ile satılacak.

3. İstanbul Başakşehir Yönetim Kurulu Üyesi ve Seha Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Saylık, 3. İstanbul Başakşehir’de 55 ticari üniteyi birden açık artırma usulü ihalesi ile Ekim’de satışa çıkacaklarını açıkladı. Konutta metrekare fiyatlarının 5 bin lira bandında olduğunu, ticari üniteleri de 5 bin 200 liradan satışa çıkacaklarını açıklayan Saylık, “Başakşehir’in en büyük ve 3. Havalimanı ile Kanalistanbul’a komşu projesinde ticari üniteleri konut fiyatına satıyoruz. Böyle bir dönemde böyle bir fırsatı sektöre de moral olsun diye planladık. Ayrıca ticari ünitelerimizi 6 ay sonra teslim edeceğiz. Satın alanlar taksit ödemelerine ise teslimden sonra başlayacaklar. Taksit tutarı ise 1,660 TL’den başlayacak. Yüzde 3 ve yüzde 10 KDV avantajı da ihalemizde geçerli olacak” dedi. Saylık, ticari ünitelerin fiyatlarının KDV hariç 574 bin liradan başladığı bilgisini de verdi. Saylık, Aralık 2016’da lansmanını gerçekleştirdikleri projede satışta olan ilk iki etabın yüzde 90’nını da sattıklarını kaydederek, “Yaklaşık 556 milyon TL ciro elde ettik, satışlarımızın yüzde 25’i yabancılara yüzde 75’i yerli alıcılara gerçekleşti. Şu ana kadar projemizden 10 farklı ülkeden 179 adet yabancı gayrimenkul alımı gerçekleştirdi. Projemizden alım yapan bir yabancı, bir evi ortalama 450 bin TL ile 1.450 bin TL arasında yer alan fiyatlar ile satın aldı” dedi. Projede yer alan konut fiyatlarının 557 bin TL’den başlayıp, 1.470 bin TL’ye kadar çıktığını dile getiren Saylık, ‘’Projenin Aralık 2016’dan bu yana yüzde 40 oranında primlendi. 2019 sonunda teslim etmeyi planladığımız projede firma bünyesinde 60 ay 0 faiz kampanyası da düzenliyoruz“ dedi.

 ‘’Yabancılara satış ile ülkeye döviz giriyor’’

3. İstanbul Başakşehir Yönetim Kurulu Üyesi ve Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, Fuzul ve 3. İstanbul Başakşehir olarak yabancıya satış kaslarının oldukça güçlü olduğunu hatırlatarak, “Konut sektörüne önemli bir teşvik olan yabancıya vatandaşlık sınırının 250 bin dolara indirilmesi oldukça önemli oldu. Ancak burada vatandaşlık 3 yıl satmamak üzere tapu sahipliği üzerinden veriliyor. Markalı konut sektöründe ise tapu genellikle teslimle veriliyor. Bu sebeple biz vatandaşlık hakkının satış vaadi sözleşmesi ile mümkün hale getirilmesini talep ediyoruz. Burada bankalar gerekirse garantör olabilir” dedi. Akbal, 3. İstanbul Başakşehir projesine hem Al Zamil’i ortak ederek yabancıların Türkiye’ye yatırım yapmasını sağladıklarını hem de yabancılara ev satışı ile ülkeye döviz soktuklarını vurguladı. Avrupa’da 10 konuttan birinin, bizim ülkede ise 67 konuttan birinin yabancıya satıldığına dikkat çeken Akbal, “İhracatçıya teşvik pasaport veriyorlar, biz evladiyelik ihracat yapıyoruz ve bakkal, komşu da istifade ediyor. Yabancıya satışı da ihracat teşviği kapsamına almak lazım” dedi.

 Yabancı ortaklara Türkiye daveti

3. İstanbul Başakşehir projesine ortak olarak Türkiye’de doğrudan yatırım yaptıklarını kaydeden Al Zamil Türkiye Genel Müdürü Mhd Hassan Jabri Tabrizi, “Yabancı sermayeli bir şirket olarak Türkiye’ye yatırım yapmaktan mutluyuz. Yabancıların ilgisi artmaya başladı. Yabancı yatırımcı için Türkiye’de şu an uygun zaman. Biz kendi database’imize yabancı yatırımcı portföyü oluşturun tavsiyesinde bulunuyoruz. Pazarda bir stabilite öngörüyoruz ve ciddi karlar vaat eden fırsatları da görüyoruz” dedi.

‘’Yeşil alanlar 5 yılda 5 kat artacak’’

3. İstanbul Başakşehir projesinin stratejik bir lokasyonda yer aldığını kaydeden Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ise, “3. İstanbul Başakşehir’in hemen karşısında Türkiye’nin en büyük kent meydanlarından biri olacak. Botanikpark zaten bitti, ekim sonunda açılıyor. Burası İstanbul’un ilk millet bahçesi olacak. 3. İstanbul hemen önünde 14 şeritli yol yapıldı. 3. İstanbul projemizin hemen üstünde Türkiye’nin en büyük üniversitesi açılacak ayrıca Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi, sanat merkezi, kongre merkezi olan dev bir kampüs yapılacak. Ulaşım ve yapı yerleşkesi açısından havaalanından direk etkilenen bölgeyiz. Arnavutköy etrafında bizim gibi rahat bir yerleşke yok o yüzdende havaalanının bize nüfus olarak önemli bir etkisi de olacak” dedi. Kartoğlu söylediklerine ek olarak, Başakşehir’de 5 yıl sonra yeşil alan miktarının da kişi başı 60 metrekareye çıkacağını ifade etti: “Bu çok önemli bir konu. Şu anda 2.5 milyon m2 yeşil alanımız var. 5 sene 11 milyon m2 ye çıkacak. Yaklaşık Beyoğlu ilçesinin 1 buçuk katı büyüklüğünde bir alan düşünebilirsiniz” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.