39. Yapı Fuarı’nda İran ve Suudi Arabistan konuk edilecek

Kalkan ambargo sonrasında Türk yapı malzemesi ihracatçıları için cazibe merkezi haline gelen İran'la geliştirilebilecek ticari ilişkilerin ve bu ticari ilişkilerin planlama süreçlerinin değerlendirileceği Türkiye-İran  İnşaat Forumu'nun sektöre katkı sağlaması amaçlanıyor. Önümüzdeki dönemde 1,2 trilyon dolar tutarında yatırım planlayan Suudi Arabistan'dan gelen üst düzey yetkililerle TÜrk yapı sektörü temsilcilerini bir araya getirecek olan Suudi Arabistan İnşaat Forumu da Türk yapı sektörü yatırımcıları için yeni iş ve birliği fırsatlarının yaratılması için zemin oluşturacak. 

ITE Turkey ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer 2016 yılına ilişkin öngörülerini belirtirken "2016 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 3.5-4 bandında büyüyeceğini tahmin ediyoruz, inşaat sektörü büyüme öngörümüz ise yüzde 2-2.5 oranında. İnşaat malzemeleri iç pazarın büyümesinin yüzde 2-3 oranında gerçekleşmesini bekliyoruz. Yapı Fuarları – Turkeybuild ile büyümesinde destek vermeyi hedeflediğimiz Türkiye inşaat malzemeleri ihracatı öngörümüz ise 17.5-18 milyar dolar" diye konuştu.

"Konuk bölgeler son yıllarda inşaat sektöründe büyümeleriyle dikkat çekiyor"

Konuk bölgeyi oluşturan ülkelerin son yıllarda inşaat sektöründeki büyümeleriyle dikkat çektiğini ve son beş yıldır inşaat sektöründeki büyümlerinin ülke ekonomilerinin büyümesinin önüne geçtiğini vurgulayan Burcu Başer, 2015 yılında Kenya'nın 5.1 milyar dolar, Nijerya'nın 28.8 milyar dolar, Mozambik'in ise 1.12 milyar dolar değerinde inşaat harcamalarıyla toplam 35 milyar dolarlık inşaat harcaması gerçekleştirdiğini belirtti.  

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.