453 milyon dolarlık projede Türkiye de var!

İKB, 7 Aralık 1973'te, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu tamamı İslam Konferansı Örgütü’ne üye ülkeler tarafından kuruldu. Resmi olarak faaliyetlerine 20 Ekim 1975'te başlayan banka, üye ülkeler ve Müslüman toplumların ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. 

Suudi Arabistan merkezli İKB Türkiye, Tunus, Uganda, Ürdün ve Surinam Cumhuriyeti'nde çeşitli projelere 453 milyon dolar finansman sağlayacak. İKB İcra Kurulu üyelerinin bankanın Guvernörler Kurulu Toplantısı'ndan önce bir araya gelerek söz konusu finansmanın onaylandığı açıklandı. Finansmanın saağlanacağı projelerden biri Türkiye'deki temiz enerji ve enerji altyapı programları, bu yüzden ayrılan kaynak ise 200 milyon dolar. Diğer projeler şu şekilde: Tunus'da su projesine 79 milyon dolar, Uganda'ki yerel ekonomiyi geliştirme projesine 60 milyon dolar, Ürdün'deki acil sağlık projesine 79 milyon dolar ve Surinam Cumhuriyeti'ndeki ekonomik konut projesine 35 milyon dolar…

İKB Başkanı Bandar Hajjar konuyla alakalı şu açıklamaları yaptı: "Altyapının geliştirilmesi istihdam ve yoksulluğun azaltılması gibi başka yararları da sağlıyor. Bu yılki toplantımızın ana teması 'Gençlerin ekonomik olarak güçlendirilmesi.' Altyapı projeleri gençlerimize önemli fırsatlar sunmaktadır."

AA

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.