5 bin 206 ipotekli gayrimenkul bankaların oldu!

Konuttan villaya, fabrikadan dükkana binlerce gayrimenkul bankaların eline geçti. Ödenemeyen krediler sebebiyle 5 bin 206 ipotekli gayrimenkul, bankaların oldu.

Ödenemeyen krediler sebebiyle 5 bin 206 ipotekli gayrimenkul, bankaların oldu.Sektörde 353 milyar TL kredi kullanıldı. Prof. Dr. Şenol Babuşcu bankalarda da sorun yaşanabileceğinin altını çizdi.

Bankalar fabrika, atölye, tarla, bağ, bahçe, dükkân, villa, çiftlik, arsa ya da konutu aldığı bireysel ve ticari krediye ipotek olarak gösteren binlerce borçlunun gayrimenkullerini aldı.

Bankaların resmi internet sitelerinde bulunan bilgilere göre; kamu bankalarında hala satılık toplam 2 bin 133 konut bulunuyor. Ziraat Bankası el koyduğu 1404 gayrimenkulle ilk sırada yer alırken, Halkbank’ın elinde ise 606 satılık gayrimenkul bulunuyor.

Özel bankaların ise elinde 2 bin 572 gayrimenkul var. Bunlardan Şekerbank 946 gayrimenkulle ilk sıraya yerleşirken, ikinci sırada 548 gayrimenkulle İş Bankası bulunuyor. Katılım bankalarında ise 401 gayrimenkul mevcut. 224 konutla Albaraka Türk 224 de birinci sırada yer alıyor. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde kredilerin takibe düşme süresi 90 günden 180 güne yükseltilmiş bu süre 1 Ekim tarihinde bitmişti.

Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bankaların hala 150 milyar Türk Lirası olan donuk alacakların son bir aydır 160 milyar TL’ye doğru gittiğine dikkat çekti. Babuşcu, yakın izlemedeki kredilerin 450 milyar Türk Lirası olduğunu bu kredilerin bir bölümünün gelecek altı ayda donuk alacağa dönüşeceğine ve donuk alacak miktarının 200 milyar Türk Lirası’nda doğru gideceğine vurgu yaptı.

Bankaların elindeki satılık gayrimenkul sayılarından çok, onların fiyatlarına bakılması gerektiğini belirten Babuşcu, gelecek süreçte el konulacak gayrimenkul sayısında da miktarında da yükseliş olacağına dikkat çekti.

Ayrıca Eylül 2021 itibarıyla inşaat sektöründe takipteki kredi miktarı geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre yüzde 17 yükselişle 29.4 milyar Türk Lirası’na çıktı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.