6.3 milyar metrekare arazi kamulaşacak yaklaşık 20 köy etkilenecek

Marmara’nın yeni otoyol ağında ayrıntılar belirlenmeye başladı. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu projesi kapsamında 6.3 milyar metrekare arazi kamulaşacak.

Otoyol bölümü 9 milyar 843 milyon liraya, köprüsü ise yaklaşık 15 milyar liraya mal olması beklenen proje için 6.3 milyar metrekare arazi kamulaştırılacak. Çanakkale Köprüsü hariç, 324 kilometre olan otoban projesi, 9 milyar 843 milyon liraya mal olacak proje Çanakkale 1915 Köprüsünü de kapsıyor.

‘Çevresel etki değerlendirmesi raporu’, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından kabul edilen projeyle ilgili görüş ve öneriler için vatandaşlar İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edilebilecek.

Halk onayı için beklemeye alınan projenin tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, 4 milyar 518 milyon metrekarelik tarım alanı, bir milyar 762 milyon metrekarelik ormanlık/çalı/otsu bitki alanı ve 91 milyon metrekarelik mera alanı kamulaştırılacak. Raporda otoyol projesinin geçtiği güzergahlarda gelir artışı sağlayacağı vurgulandı.

İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir illerini kapsayan yeni otoyol projesinden etkilenecek olan köyler de açıklandı. Projeden etkilenecek köyler, sırasıyla; Karaevli, Nusratfakı, Yenice, Ahievren, Ballı, Yülüce, Bolayır, Güneyli, Sındal, Hacıgelen, Hurma, Süle, Navruz, Seyvan, Umurlar, Başkoz, Gündoğdu, Havutbaşı, Çakallar olarak belirtildi.
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın