7 şehrin dokusu Kıyı İstanbul’da hissedilecek

146 dönüm üzerine kurulacak ve marina, çarşı, otel birimleriyle 4 bini aşkın kişiye istihdam sağlayacak olan Kıyı İstanbul Projesi, yarım milyar euroluk rekor bir yatırımla hayata geçiriliyor.Büyükçekmece'de göl ile denizin birleştiği noktadan başlayarak, E5 karayolu paralelinde toplamda bin 200 metrelik sahil şeridi boyunca konumlanan dev projede; 152 odalı otel, bin yatak kapasiteli marina ve açık hava müzesi niteliğinde iki katlı çarşı yer alıyor. BRN Mimarlık’tan Yüksek Mimar Baran Uyan imzasını taşıyan projenin Çarşı bölümü 7 ünlü Avrupa şehrinin sembolü olan 32 ayrı binadan meydana geliyor.

Çarşı’da Avrupa esintisi

 2018 yılının üçüncü çeyreğinde ziyaretçilere kapılarını açacaklarını belirten Overvest İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yunus Söylet, Çarşı’nın en önemli özelliğinin mimarisi olduğunu vurguladı. Söylet, “Avrupa’daki önemli binalardan esinlenerek inşa edilen Çarşı’da ziyaretçiler kendilerini bazen Paris’te Rodin Müzesi’nde bazen Viyana Devlet Operası’nda bazen de Milano’da Palazzo Marino’daymış gibi hissedecekler. Çarşı bölümü Avrupa'nın önde gelen kültür ve sanat şehirleri; Budapeşte, Milano, Berlin, Amsterdam, Paris, Londra ve Viyana şehirlerinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Saraybosna ise bu şehirlerle İstanbul arasında bir kültür köprüsü olarak projede yer almaktadır” diye konuştu.

10 bin yolcu hedefli İDO iskelesi

Büyükçekmece koyunda inşa edilen marinada ise 2 yarı olimpik yüzme havuzu, Denizcilik Müzesi ve Yatçılar Kitaplığı’nın yanı sıra su sporları ve rüzgar sörfü yapma imkanı bulunacak. 3 bin metrekaresi açık, bin 750 metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 4 bin 750 metrekare alan üzerine konumlanacak yat kulübü ve bin yat kapasitesine sahip marinada günde 10 bin yolcu hedefi olan İDO iskelesi de yer alacak.

Deniz üzerinde 5 yıldızlı otel

Kıyı İstanbul Projesi içerisinde Türkiye’nin deniz üzerinde yapılan ilk 5 yıldızlı oteli de yer alacak. Otel, yatay mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak misafirlerine hizmet verecek. 2 kat üzerine 55 adet 43 metrekarelik, 55 adet 80 metrekarelik ve 42 adet 130 metrekarelik olmak üzere toplamda 152 odaya sahip olan otel için uluslararası otel zincirleriyle görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Söylet, “Otel ayrıca 150 kişilik güneşlenme terası 400 kişi kapasiteli plajı ve restoranları ile misafirlerine hizmet verecek” şeklinde konuştu.

"Türkiye’nin birçok pozitif yönü var"

Iresi International firmasının CEO’su Ulrich Pelz, Kıyı İstanbul'a katkılarından dolayı tüm Türk yetkililere teşekkür etti. Türkiye'nin dinamik yapısı ve jeopolitik konumundan dolayı birçok uluslararası yatırımcının Türkiye'yi yakından takip ettiğini belirten Ulrich Pelz, şöyle konuştu: Bana sürekli böyle bir projeyi turizmin etkilendiği bu zamanlarda neden Türkiye'de inşa ettiğimiz soruluyor. Türkiye’nin birçok pozitif yönü var. Bunlardan en önemlileri büyüyen genç, dinamik nüfusu ve ülkenin eşsiz lokasyonu. Türkiye’nin önemli ölçüde gelişme potansiyeli var. Bu nedenle Türkiye' ye olan güvenimizin tam olduğunu belirtmek isterim”
 
 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.