ABD’de konut fiyatları Aralık 2022’den bu yana en güçlü yıllık artışını kaydetti

ABD’de konut fiyatları Kasım ayında yıllık bazda önemli bir artış göstererek Aralık 2022’den bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti. Federal Konut Finansmanı Ajansı (FHFA) Salı günü yaptığı açıklamada, konut fiyatlarının bir önceki ay %6,3 artmasının ardından geçen yılın aynı ayına göre %6,6 yükseldiğini bildirdi.

Konut satışları durgun seyretmeye devam etse de yıllık konut fiyat artışlarının hızlanmasıyla birlikte konut piyasası toparlanma sinyalleri veriyor gibi görünüyor. Süregelen stok yetersizliği ve yüksek mortgage oranları konut satış oranlarını aşağı çeken faktörler olmuştur. Bu zorluklara rağmen Kasım ayında fiyatlar Ekim ayına göre %0,3 artarak aylık bazda aynı büyüme oranını korumuştur.

Mortgage oranları geçen yıl görülen yirmi yılın en yüksek seviyelerinden ılımlı bir seyir izlemeye başlamıştır. Federal Rezerv’in dördüncü çeyrekte üst üste üç toplantı boyunca politika ölçütünü değiştirmeme kararı bu gevşemeye katkıda bulundu. Freddie Mac, 30 yıllık sabit faizli mortgage için ortalama oranın 25 Ocak’ta sona eren hafta için %6,69 olduğunu ve Aralık başından bu yana %7 eşiğinin altında kaldığını bildirdi.

FHFA’nın verileri fiyat artışındaki bölgesel farklılıkları da ortaya koydu. ABD’deki tüm bölgelerde yıldan yıla fiyat artışları görülürken, New England ve Doğu Kuzey Merkez bölgeleri başı çekti. Bu bölgelerde sırasıyla %9,8 ve %9,1’lik fiyat artışları yaşandı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıEndeksa Kredili Konut Satışlarındaki Son Durumu Değerlendirdi: 2024’te Piyasayı Neler Bekliyor?
    Sonraki yazıÇin, Evergrande krizine karşı yeni emlak önlemleri almaya başladı