Çin, Evergrande krizine karşı yeni emlak önlemleri almaya başladı

Çin, emlak piyasasını istikrara kavuşturmak amacıyla, ülkenin “beyaz liste” mekanizması kapsamındaki ilk kalkınma kredisi de dahil olmak üzere yeni destek tedbirleri uygulamaya koydu. Devlet medyasında yer alan haberlere göre ayrıca Suzhou ve Şanghay da ev satın alma konusundaki kısıtlamaları gevşetme konusunda Guangzhou’ya katıldı. Bu çabalar, önemli borç sorunlarıyla mücadele eden emlak sektörünü canlandırmayı amaçlayan bir dizi politika girişiminin bir parçasıdır.

Emlak piyasası geçtiğimiz yılı yeni konut fiyatlarında neredeyse son dokuz yılın en ciddi düşüşüyle tamamlamış ve bu durum ekonominin toparlanmasına ilişkin endişeleri arttırmıştı. Piyasa, bir zamanlar ülkenin önde gelen emlak geliştiricisi olan China Evergrande Group’un potansiyel tasfiyesi nedeniyle temkinli olmaya devam ediyor. Hong Kong mahkemesinin Evergrande’yi tasfiye etme kararı, şirketin 300 milyar doları aşan yükümlülükleri göz önüne alındığında, ev alıcılarının duyarlılığını daha da azalttı.

Bu önlemlerin alınmasına rağmen, yatırımcıların tepkisi cansız oldu ve Hang Seng Anakara Emlak Endeksi ile CSI 300 Emlak Endeksi Çarşamba günü %2,6 oranında düşüş gösterdi.

Hükümet tarafından kısa süre önce açıklanan “proje beyaz listesi” mekanizması, devlet destekli bir kalkınmaya 330 milyon yuanlık (46 milyon $) ilk kredi onayını gördü. Securities Times’ın haberine göre bu finansman China Mingsheng Banking Corp. tarafından Guangxi Beitou Industry & City Investment Group’a verildi. Ayrıca, Guangxi bölgesindeki Nanning şehri 107 gelişmeyi içeren bir beyaz liste yayınladı ve Chongqing toplam 83 milyar yuan finansman gerektiren 314 proje belirledi.

Bu mekanizma kapsamındaki finansman desteği, piyasa 2021 ortalarında başlayan ve özel müteahhitler arasında tamamlanmamış evlere ve temerrütlere yol açan borç krizinin etkisiyle başa çıkarken yakından izleniyor.

Analistler, ev alıcılarının mali açıdan sorunlu müteahhitlerden önceden satılmış üniteleri satın almaya ilişkin endişelerinin, konut satışlarında devam eden durgunlukta önemli bir faktör olduğunu belirtmiştir. Ancak hükümetin bu tür konutların tamamlanmasına öncelik vermesi, Evergrande’nin yarım kalan projelerinin teslim edilebileceğini gösteriyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

    Önceki yazıABD’de konut fiyatları Aralık 2022’den bu yana en güçlü yıllık artışını kaydetti
    Sonraki yazıDemir çelik sektörü 2024’ten umutlu