İstanbul’da 7 ilçe dönüşüyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yıl İstanbul'da önceliği kentsel dönüşüme verecek. Şehrin 7 ilçesinde toplamda 500 bin metrekarelik alanda kentsel dönüşüm başlatacak. Bir ay içerisinde ihaleye çıkılması planlanan ilçeler arasında Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören, Üsküdar, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bağcılar var. TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul'da bütün konut taleplerini karşılama gibi bir durumları olmadığını belirterek, "Bana göre bundan sonra İstanbul'un öncelikli ihtiyacı yeni konutlardan ziyade rezerv konutlar yaparak İstanbul'da kentsel dönüşümü sağlamaktır. Yeni konutlarla bütün sosyal konut ihtiyacını karşılamaktan ziyade yapacağımız konutlarla kentsel dönüşüm odaklı çalışmaktır, biz ona motive olmuş durumdayız" diye konuştu.

Kayabaşı'na iki tür konut

Turan, şehir içerisindeki çarpık yerleşimli evleri yıkarak yeni konutlar inşa edeceklerini aktararak, şunları söyledi: "Kayabaşı bölgesinde iki tür konut yapıyoruz. Bir gelir elde etmek bir de orta gelirli grup için… Bunların tamamını kentsel dönüşüm odaklı rezerv konut olarak kullanacağız. Diyelim ki bir ilçemizde, Gaziosmapaşa'da, Bağcılar'da oturan bir vatandaşımız kentsel dönüşüme tabi tutulduğunda şöyle bir bölge düşünün; bin konut var, siz burayı kentsel dönüşüme tabi tuttuğunuzda mecburen nüfusu desantralize etmeniz gerekir. Öyle bir yerdir ki zaten kötü bir yapı stoku vardır. Orada rızaya dayalı dışarıdan, mesela Kayabaşı bölgesinden isteyenlere yeni konut vereceğiz. Bu bana göre önemli. Kentin dönüşmesi lazım."

71 futbol sahası büyüklüğünde

Turan, şu anda 54 ilde kentsel dönüşüm yapacaklarını belirterek, "İstanbul'da kentsel dönüşüm konusunda 2016'da çok daha aktif olacağız. Kentsel dönüşümde kar hedefi gütmüyoruz. Şu anda 7 ilçe ile sonlanma aşamasına gelmiş, bir ay içerisinde ihaleye çıkacağımız yerler var. Bunlar Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören, Üsküdar, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bağcılar" bilgilerini verdi. Maltepe'de de proje üzerinde çalışıldığı ve bu ilçelerin sayısının artacağını anlatan Turan, diğer 7 ilçede başlatacakları kentsel dönüşüm hamlesinin 500 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleşeceğini dile getirdi. TOKİ'nin kısa süre içerisinde 7 ilçede başlatacağı kentsel dönüşümün toplam alanı, 71 futbol sahası büyüklüğüne denk geliyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın