ABD’den flaş Türkiye uyarısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner yazılı bir açıklama yaparak, İncirlik Hava Üssü'nden askeri operasyonların başlamasınedeniyle ihtiyatlı olmak adına alındığını ifade etti. Toner, "Yurt dışında yaşayan ABD vatandaşlarının güvenliği en önemli önceliklerimizdendir ve resmi görev kapsamında yurt dışında bulunan tüm ABD'lilerin güvenliğinin sağlanmasına ilişkin sorumluluğumuzu son derece önemsemekteyiz. Gerek Türkiye'de gerekse dünyanın diğer bölgelerindeki güvenlik durumumuzu değerlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

Türkiye'de bulunanlara seyahat uyarısı

 
Ayrıca, Türkiye'de ikamet eden ya da Türkiye'ye giden Amerikan vatandaşlarına yönelik seyahat uyarısı yayımlayan ABD Dışişleri Bakanlığı, bu kişilerin "şiddet potansiyeline karşı uyanık olmaları gerektiğini" vurguladı. Toner, "Türkiye'nin güneydoğusunda Amerikalı hükümet çalışanları üzerindeki seyahat kısıtlamalarının devam ettiği, çalışanların Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ'a resmi ya da gayriresmi seyahatleri öncesinde ön onay almaları gerektiğini" belirti.
 

'Suriye sınırına yaklaşmayın'

 
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ABD Büyükelçiliği'nin, Amerikan vatandaşlarının Suriye sınırına yakın bölgelerden uzak durması gerektiğini şiddetle tavsiye ettiği belirtildi. Bildiride, "Son yıllarda Türkiye'deki ABD çıkarlarına ve yabancı turistlerin sıkça gittiği yerlere teröristlerce saldırılar düzenlendiğine" işaret edilip, Amerikan vatandaşlarına, "gösterilerden ve kalabalık toplanmalardan kaçınmaları, yerel medya üzerinden çevrelerinde olan biteni takip etmeleri" çağrısı yapıldı.
 

Yıl sonuna kadar bin 800 kişi alınacak

Aynı zamanda Toner, bu yıl sonuna kadar kabul edecekleri Suriyeli sığınmacı sayısının en fazla bin 800 kişi olacağını ifade etti. Bodrum ilçesinde, kaçakları taşıyan botun batması sonucu cansız bedeni kıyıya vuran Aylan'ın dünyayı sarsan fotoğrafları, Beyaz Saray'ın yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı'ndaki günlük basın toplantısının da en önemli Gündem maddesi oldu. Toner, Avrupa’daki 'çok üzücü ve yürek parçalayıcı fotoğraflardan şoke olduklarını' kaydetti.
 
Başka bir soru üzerine, Suriye'deki krizin başlamasından bu yana 17 bin başvurudan sadece bin 500'ünü kabul ettiklerini ve bu yılın sonuna kadar buna 300 kişi daha eklemeyi planladıklarını kabul eden Toner, bu durumun, kişilerin ciddi arka plan taramaları yapılmasından  kaynaklandığını bildirdi. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın