Gayrimenkul her dönem kazandıracak

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, "Gayrimenkulde bu yıl 1,5 milyon satış adedine ulaşılacağını öngörüyoruz, 1 milyon liralık daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır" dedi. ColdwclI Banker Türkiye, yaptığı açıklamaya göre, yatırım aracı olarak altın ya da mevduat, piyasalardaki değişen koşullara göre karlılığı artan ya da azalan bir ivme gösterirken, her türlü piyasa koşullarında her zaman artan bir karlılık getiren tek yatırım aracı gayrimenkul. Geçtiğimiz yıl gayrimenkul sahibi olanlara 1 milyon 289 bin kişi daha eklenirken, en fazla emlak alman kent İstanbul oldu.  Seçimler öncesinde yaşanan kısa süreli durgunluğa rağmen geçen yılı büyümeyle kapatan gayrimenkul sektöründe bu yıl 1.5 milyon satış adedine ulaşılması bekleniyor. 

1.5 milyon konut satılır

Taş, sektörün geçen yılı yüzde 10 büyüme ve yüzde 20 fiyat artışıyla kapattığına işaret ederek, geçen yıl elde edilen bu büyümenin faiz oranlan 1.20 seviyelerinde olmasına rağmen gerçekleştiğinin altım çizerek, “Faizler 0.75-0.85 bandına düşürülürse bunun sektöre olumlu etkisi olacaktır. Nakille dönen piyasanın bu şekilde krediyle dönmeye başlaması, hem satış adetlerine ciddi artış getirecek, hem de gayrimenkulü daha cazip yatırım aracı yapacaktır. Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi verilerine göre, endeks bir önceki yıla göre yüzde 17.5 artış gösterdi. Gayrimenkul, en önemli yatırım, kazanç, getiren araç olmaya devam ediyor. Ben 2016 sonu itibarıyla 1 milyon 500 bine yakın bir gayrimenkul satışının olacağım tahmin ediyorum” dedi.

1 milyonluk daire yerine 4 küçük daire

Gayrimenkul sektörünün kalbi İstanbul olmasına rağmen, gelecek yıllarda Balıkesir ve Bursa’nın da çok fazla değer kazanacağına inandığını dile getiren Taş, şöyle devam etti: “Yatırım amaçlı gayrimenkul almak İsteyenler, metrekaresi düşük, herkesin alabileceği daireleri tercih etmeli. Bu tür daireler çok daha kolay satılabilir. 1 milyon liralık daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır. Ara kat tercih etmeliler. Site İçinde. sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur. Dükkan, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirişi olur." 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın