Adım attı tarihe geçti

İstanbul'da yapımı hızla devam eden ve neredeyse tüm hatlarıyla ortaya çıkan 3.Köprü üzerinde Avrupa'dan Asya'ya ilk adımı atan kadın olarak Nezslihan Uzun bu selfie ile tarihe geçmiş oldu.

Türkiye'nin mega projelerinin yapımına tüm hızıyla devam ediliyor. İstanbul'un iki yakasını Avrupa-Asya kıtalarını 3.defa bağlayacak ve üzerinden Hızlı Tren hattı geçen ilk köprü ünvanını alacak Üçüncü Köprü inşaatında çalışmalar sürerken, köprü üzerinde bir ilk yaşandı. Köprünün yapımında çalışan kadın mühendis Neslihan Uzun iki yaka arasında 3.köprü üzerinde yürüyen ilk kadın ünvanını aldı.

3. Boğaz Köprüsü inşaatında çalışan kadın mühendislerden Neslihan Uzun, kedi yolunu kullanarak Avrupa'dan Asya'ya yürümesiyle tarihi bir olaya ismini yazdırdı. Mühendis Uzun, Üçüncü Köprü'yü geçen ilk kadın ünvanıyla anılacak.

İstanbul'un 3. Boğaz Köprüsü'nde adım adım sona yaklaşılıyor. 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar tam gaz sürdürülüyor. Köprünün ışıklandırma çalışmalarının bitirilmesinin ardından, köprüyü taşıyacak olan iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Toplamda 78 adet eğik askı halatın montaj işlemleri sona ererken, en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 23'ünün montaj ve kaynak işlemleri de sona erdi. Üzerinden çift yönlü 8 şeritli otoyol ve 2 şeritli demiryolu geçecek olan köprünün, Asya yakasından ilk olarak ana halata bağlanacak olan 12. tabliyesinin çalışmaları başladı. Tabliyenin uzunluğu 25 metre, genişliği ise 59 metre. 

3.köprü üzerinde mühendis neslihan uzun'dan selfie 17 ağustos 2015

AVRUPA'DAN ASYA'YA GEÇTİ 

Bu arada 3. köprü inşaatında çalışan Jeodezi Mühendisi Neslihan Uzun, tamamlanan kedi yolunu kullanarak Avrupa'dan Asya'ya yürüdü. Muhteşem manzarayı arkasına alarak selfie çeken Uzun, Avrupa'dan Asya'ya yürürken kendini kayda aldı. Fotoğrafını internetten paylaşan Uzun, 3. Köprü'yü geçen ilk kadın olduğunu yazdı. Uzun'un fotoğrafı yerli ve yabancı binlerce kişi tarafından beğenilerek fenomen haline geldi.

 

Kaynak: A Haber

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıSiyaset üstü bir konu
  Sonraki yazıAvrasya Tüneli’nde son 75 metre
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın