Afganistan’ın başkenti Kabil’de patlama

Afanistan'ın başkenti Kabil'de patlama

Dünyaya kabusu yaşatan Afganistan’ın başkenti Kabil’de patlama iddiası gündeme geldi. Dünya en çok Afganistan adını 11 Eylül saldırıları ile duydu. Sonrasında ise bir çok terörist eylemde adı geçti.

HENÜZ BİR BİLGİ YOK

Kabil’i sarsan sesten sonra polis patlamayı doğruladı, can kaybı veya yaralılarla ilgili henüz bir bilgi yok.Kabil’de son olarak Anayasa Mahkemesi hedef alınmıştı. Çalışanlar çıkarken patlayan bomba sonucu en az 20 kişi ölmüş, 50’ye yakın yaralı hastanelere taşınmıştı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’de patlama

GEÇEN YIL NE OLMUŞTU?

Geçn yıl bu süreçte de Kabil’de bir saldırı olmuştu. Afganistan’ın başkenti Kabil’de çok büyük bir patlama yaşandı. Patlamanın, Devlet İstihbarat Merkezi’ne yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı sonucu gerçekleştiği belirtiliyor. Afgan yetkililer, saldırıda en az 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 300’ü aşkın yaralı olduğunu açıkladı.
CNN, patlamanın ABD Büyükelçiliği yakınlarında gerçekleştiğini duyurdu. Reuters, Büyükelçilik Kompleksi’nden sirenlerin yükseldiğini aktardı.
AFP, patlamanın sabah saatlerinde Kabil’in merkezinde gerçekleştiğini yazdı.

Bir polis yetkilisi, Fransız haber ajansına yaptığı açıklamada, patlamanın bazı askeri tesislerin yakınlarında, çok kalabalık bir muhitte yaşandığını söyledi.

ABD Elçiliği ve NATO Komutanlığı’ndan yapılan açıklamalarda, patlamadan etkilenmedikleri belirtildi.

Associated Press’in haberine göre; İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sedikki, patlamanın intihar saldırısından kaynaklandığını belirterek, olay yerinin güvenlik güçleri tarafından çevrildiğini söyledi.

TALİBAN ÜSTLENDİ

Reuters’ın Afganistan muhabiri Josh Smith, olay yeri yakınlarında çektiği bu kareyi Twitter’da paylaştı.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları ve yetkililer de bazı bakanlıkların, güvenlik kurumlarının ve ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu patlama bölgesinden dumanların yükseldiğini aktardı. Öte yandan, patlamadan yarım saati aşkın bir süre sonra, bölgede silah seslerinin duyulduğu bildirildi.

Kabil’de geçen yıl da bir intihar saldırısı düzenlenmişti…

Saldırıda hayatını kaybedenlerin ve yaralıların bulunduğunu açıklayan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, saldırının Afganistan güvenlik güçlerini hedef aldığını söyledi. Gani açıklamasında, “Kabil’in Puli Mahmud Han semtinde birçok vatandaşımızın şehit düştüğü ve yaralandığı terör saldırısını en güçlü ifadeyle kınıyoruz” dedi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendi. Afganistan’da hükümetin müzakereleri ve barış görüşmelerini yeniden başlatma çabalarına karşın Taliban, geçen hafta, ‘bahar harekâtını’ başlattıklarını açıklamıştı. Taliban’ın açıklamasında, “Düşman mevzilerine büyük çaplı operasyonlar düzenlenecek” ifadesi yer alıyordu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.