Akdenizrack, Gana’da raf fabrikası açacak

Türkiye’de ürettiği depolama, ambar ve raf sistemlerini Kenya, Etiyopya ve Senegal gibi ülkelere taşımayı amaçlayan Akdenizrack, 2020 yılında Gana’da 30 milyon TL’lik raf fabrikası açmayı planlıyor.

Yüksek yoğunluklu depolama, ambar ve raf sistemlerine ideal çözümler sunan Akdenizrack, Afrika bölgesinin önemli oyuncularından biri haline geldi. 2007 yılında kurulan firma, Bilecik’teki 17 bin metrekaredeki tesisinde yıllık 22 bin ton üretim yapıyor. İlk ihracatını 2014 yılında Nijerya’ya yapan Akdenizrack, talepler çoğalmaya başlayınca Kenya ve Gana’da şube açtı. Bugün Afrika bölgesinin en büyük gıda üreticilerine hizmet veren Akdenizrack Yönetim Kurulu Başkanı Saniye Kurt, geçen yıl 116 milyon TL olarak gerçekleşen cirolarını 2019 sonunda 150 milyon TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

Akdeniztrack raf fabrikası üretimi yüzde 65’e yükseltecek

Kurt, “Bugün ciromuzun yüzde 40’ı ihracattan geliyor. Yapacağımız Akdeniztrack raf fabrikası ile bu rakamı yüzde 65’lere yükseltmek istiyoruz” diyor. Saniye Kurt, önümüzdeki yılsonunda Gana’da bir fabrika açıp, ham maddeyi Türkiye’den getirip, üretimi orada gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Yatırımın toplam bütçesi 30 milyon TL olarak hesaplanıyor. Böylece Türkiye’de yaptığı üretimi Kenya, Etiyopya ve Senegal gibi ülkelere taşımayı hedefliyor. Ürün geliştirmeye büyük önem veren Akdenizrack, cirosunun yüzde 5’ini AR-GE’ye ayırıyor.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.