Rusya’da Türk işçilere izin

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Rusya’dan yumuşama sinyallerinin gelmeye başladığını açıklayarak, “Rusya’da faaliyet gösteren şirketlerin Türk işçi çalıştırmasına yeniden izin verildi” müjdesini verdi. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin en az 2 yılı alacağını belirten Kurtulmuş, "Aslında ilk kuruluşundan itibaren AB içinde farklı siyasi kanatların, siyasi duruşları farklılaşmıştır. Henüz ilk günden itibaren İngiltere'de hem Sterlin'in düşmesi hem de borsanın düşmesi İngiltere ekonomisi açısından çok iyi gelişmeler olmayacağını gösteriyor. Avrupa'da süratle yayılan ırkçılık, İslam karşıtlığı ve aşırı sağın yükselişi konusunda AB'nin ciddi anlamda düşünmesi gerekiyor" dedi.

GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİ ZARURİ

Kurtulmuş, "Maddi anlamda Türkiye'nin önemli kayıpları oldu. Arkasından bir de AB ile ABD arasındaki TTIP Anlaşmasının (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması) yürürlüğe girmesiyle, Türkiye'nin mevcut durumuyla beraber çok daha ciddi kayıplarla karşı karşıya kalma ihtimali olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Türkiye'nin özellikle Avrupa'daki yeni gelişen bu şartlar çerçevesinde, Gümrük Birliği'ni yeniden gözden geçirmesi, müzakere etmesi zaruridir" diye konuştu.

RUSYA İLE İLİŞKİLERDE YUMUŞAMA TRENDİ

Düşürülen uçakla birlikte krize giren Türkiye- Rusya ilişkilerinde yumuşama başladığını açıklayan Kurtulmuş, "Özellikle Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın mektuplarının ardından Rusya'yla ilişkilerimizde de yumuşama yönünde trendi görüyoruz. Bunlardan sadece bir tanesi Rusya’da faaliyet gösteren firmaların Türk işçi çalıştırmasına yeniden izin verildi. Bunun bir başlangıç olacağını umuyoruz” dedi.

YATIRIMCIYA DESTEK

Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu'nda Türkiye'ye yapılacak yatırımlar için yabancılara oturma hakkı verilmesinin de gündeme geldiğini belirterek, "Belli miktarda sermaye yatırımı yapanlar, kaynağı belli olan paralarla Türkiye ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunanlar, gayrimenkul satın alanlar, iş yeri kuranlar ve 5 yıl boyunca devlet tahvili alanlara oturma izni ve vatandaşlık hakkıyla ilgili yasal düzenlemeleri yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

VİZE SERBESTİSİ

Vize muafiyeti hakkında da konuşan Kurtulmuş, "AB ile müzakereler kesintisiz devam ediyor. Türkiye vize muafiyeti hususunda tüm yükümlülüklerini yerine getirdi. Vize muafiyetinde AB'nin gerekli adımları atmasını bekliyoruz. AB gümrük, ekonomik birliği ve Avrupa Birliği süreçlerinde çok hızlı süreç kaydetti. Türkiye, coğrafi anlamda bir Avrupa ülkesidir. AB'nin son gelişme sonrası Türkiye'ye daha yakın olması gerekir.
Bu çerçevede, AB'nin özellikle bu son gelişme karşısında, Türkiye'ye karşı çok daha duyarlı davranması kendi menfaatinedir. Özellikle vize serbestisi konusunda mutabık kalınmış adımların atılması için sürecin başlamasını talep ve temenni ediyoruz" diye konuştu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.