Almanya AB müzakereleri için tehdit savurdu

Almanya AB müzakereleri için tehditler savurdu.

Son haftalarda Avrupa nezninde devam eden aşırı davranışlara yenisi eklendi. Almanya AB müzakereleri için tehditler savurdu. Alman Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen de dün akşam ARD’de katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmesi durumunda AB ile üyelik müzakerelerinin sona ereceği uyarısında bulundu.
Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) milletvekili Röttgen, Türklerin referandum öncesi planlanan Anayasa reformunun şimdiki Cumhurbaşkanı’nın çıkarına olduğunu ve aynı zamanda Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin de oylandığını bilmesi gerektiğini söyledi. Röttgen, Türkiye’yi liberal demokrasiden uzaklaştıracak olan değişikliklerin AB ile uyumlu olmadığını da ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Başkanı Ska Keller de “tartışmaları göstermelik bulduğunu ve hayır oylarının yüzde 50’nin üzerinde olduğu Türkiye’deki muhalefetin desteklenmesi gerektiğini” belirtti. Keller, Erdoğan’a karşı en etkili cevabın gümrük birliğinin genişletilmemesi, Türkiye’ye silah satışının durdurulması ve ekonomik yardımlara son verilmesi olacağını sözlerine ekledi.

MİTİNG KRİZİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 16 Nisan tarihinde yapılacak 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ve diplomatik temaslar için için gittiği Almanya’da bulunan Almanya vatandaşı Türklerle olan mitingini Stuttgart yakınlarındaki Gaggenau Belediyesi mitingi yasaklamış, bunun üzerine Bozdağ, Almanya Adalet Bakanı ile görüşmesini iptal etmiştir. Türkiye Dışişleri Bakanlığı Almanya’nın Türkiye büyük elçisini dışişleri bakanlığına çağırmış, Türkiye tarafından duyulan rahatsızlık iletilmiş ve Almanya Hükümeti’ne diplomatik nota vermiştir. Ancak ilerleyen saatlerde Alman Anamuhalefet Sol Parti (SPD), Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın konuşma yapmasının yasaklanmasını talep etti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.