Ankara’ya Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Bakanlar Kurulu Kararınca Ankara, Kastamonu, Kırklareli ve Çankırı’da bazı alanlar, teknoloji geliştirme bölgesi olarak belirlendi. Ankara Kahramankazan’da bulunan alanın da ‘TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ olarak tespit edilmesine karar verildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Ankara’nın Kahramankazan İlçesi Saray Mahallesi’nde sınırları belirlenen alanın ‘TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’, Yenimahalle İlçesi’nde bulunan Ostim Mahallesi’ndeki yerin ‘Ostim Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ek Alanı’ olarak kullanılması kararlaştırıldı. Yaşanan gelişmelerin güçlenen Türkiye sanayisi ve özellikle savunma sanayi ve havacılık alanı için büyük bir adım olduğunu anlatan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, “HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, uzay ve havacılık alanlarında yerli sanayiyi destekleyen, yerli ve yabancı firmaları bir araya getirerek sinerji sağlayan, yüksek katma değerli ürünler üretip ihracatı arttıran bir niteliğe sahip. Bu projenin hayata geçirilmesi; ülkeye önemli bir ruh katacak, ekonomiye can suyu olacaktır. Savunma sanayiinde gözlenen gelişmelerle Türkiye ve Ankara, bölgesinde çok büyük bir güç olma yolunda ilerleyecektir” ifadelerini kullandı.

“Bir an önce çalışmalar hızlandırılmalı”

MÜSİAD Ankara olarak bu aşamalara gelene kadar, ASELSAN, HAVELSAN, TAİ gibi Türkiye’nin önemli savunma şirketleri ve Teknoparklar ile görüşmeler yaptıklarını aktaran Başkan İlhan Erdal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zamana kadar tüm aktörlerin katılımıyla birçok toplantı düzenleyerek üretim, ihracat ve katma değeri yüksek teknoloji ürün konusunda bilişim, yazılım ve savunma sanayi alanlarına öncelik verilmesi için büyük çabalar sarf ettik. Gerçekleşen toplantılarda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu, Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca, Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir ile siyaset, bürokrasi ve STK başkanlarıyla bir araya gelerek neler yapılması gerektiği olgusu üzerinde durduk. Yaşanan bu gelişmeden büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bakanlar Kurulu Kararınca, Kahramankazan’da bulunan alanın ‘TeknoHAB Teknoloji Geliştirme Bölgesi’, Yenimahalle ilçesi’nde bulunan Ostim Mahallesi’ndeki yer ‘Ostim Ekopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ek Alanı’ olarak Resmi Gazete’de yer alması üzerine bu konuda artık daha da hızlanmamız gerekiyor” dedi. “Bu projenin Ankara’da bir an önce hayata geçirilmesi için bizler de her türlü görev sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” ifadelerini kullanan Başkan Erdal sözlerine şunları ekledi: “HAB Projesi, Ankara’da 15 binden fazla vatandaşımıza istihdam sağlayacak. Dijitalleşmeyi ve Sanayi 4.0’ı tartıştığımız,yerli ve milli savunmanın önemini gördüğümüz bu zamanlarda, yaşanan bu gelişme, Ankara ekonomisi için büyük fırsat.“

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıMar Yapı’dan çift kişilik tatil
  Sonraki yazıİmar Barışı masaya yatırıldı
  Ezgi Kızıl
  Emlakrotasi.com.tr Emlak ve Ekonomi Editörü. 1994 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldu.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın