Kentsel dönüşüme özel faiz tarifesi

Kentsel dönüşüm için özel faiz tarifesi 2018’den itibaren uygulamaya konulacak.

SABAH gazetesinin 5’incisini düzenlediği Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı, 21 Kasım 2017’de Antalya’da düzenlendi. Açılış konuşmasını SABAH Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak’ın yaptığı etkinliğe Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile sektörün önde gelen firmaları katıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, 2018’den itibaren kentsel dönüşüm için özel bir faiz tarifesini hayata geçireceklerini aktararak sektöre müjde verdi. Başbakan Yıldırım, “Vatandaşımıza evin dönüşümü yapacağı binanın metrekaresi kadar harç muafiyeti sağlıyoruz, geri kalan bölüm içinse harç alıyoruz. Bu durum dönüşüm yapan vatandaşa yük getiriyor. Bu konuda çalıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harç muafiyetini yükseltme kararı aldı. Harç muafiyeti yüzde 150’ye çıkarılacak” dedi. Mülk sahiplerine yapılan ikamet yardımında ikamet bildirme şartının kaldırılacağını aktaran Yıldırım, “Gecekondu sahibi, kiracılar, tapusu olmayanlar ikametini belgelendiremiyor. Bu mağduriyeti gidermek için de mülkiyetini belgelendiremeyenlere de destek vereceğiz” diye konuştu.

Hem finans hem kaynak desteği

Yıldırım, dönüşüm sürecinde vatandaşı yanlış yönlendiren kişilerin olduğunu belirterek, “Mesela hileli hisse devriyle adresi yurt dışına taşıyorlar ve tebligat sorununa neden oluyorlar. Bunun altında da dönüşümün hızını kesmek gibi bir art niyet yatıyor. Artık kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceğiz” ifadelerini kullandı. Kentsel dönüşüm yapan belediyelere hem finans hem de kaynak desteği sağlayacaklarını belirten Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca belediyelerdeki bürokrasiyi azaltacağız. Plan, parselizasyon süresi ve dönüşüm alanlarında askı sürelerini kısaltacağız. Bina ve parsel bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçişi teşvik edeceğiz. Parsel bazlı destekleri de artıracağız. Kamu idareleri kendi aralarında işbirliği protokolüyle kentsel dönüşüm yapabilecek. Belediyelerimiz birbiriyle çalışabilecek” açıklamalarını yaptı.

Kentsel dönüşümün finansmanı için atılacak adımları açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, gerekirse kur riskine katlanıp, kredi alabileceklerini aktardı. Özhaseki, “Maliye Bakanımız ile konuştuk. Kentsel dönüşümün finansmanı için adımlar atacağız. Bu işin finansmanı için gerekirse Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası’ndan kredi kullanacağız. Kur riskini de biz kamu olarak üzerimize alacağız” dedi. Artık altyapısı olmayan, susuz, elektriksiz köy kalmadığına dikkat çeken Özhaseki, İller Bankası’ndaki fonun da dönüşüm için kullanılacağını kaydetti. Kentsel dönüşümde en büyük görevin belediyelere düştüğünü belirten Özhaseki, yerli ürün kullanarak dönüşümü sağlayan belediyelere sıfır faizli, 2 yıl süreyle kredi vereceklerini söyledi.

54 ilde 191 dönüşüm

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da, kentsel dönüşümle ilgili son rakamları paylaştı. Son 14 yılda kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar liralık ihale yaptıklarını aktaran Turan, şunları söyledi: “Şu anda 54 ilde 191 kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda ihale ettiğimiz konut sayısı yaklaşık 140 bin. TOKİ’nin ürettiği konutlar içinde kentsel dönüşüm konutlarının oranı bu yıl ilk kez yüzde 38’e çıktı. Dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. Önümüzdeki ay Diyarbakır 4. Sanayi Sitesi’nin ardından Aksaray Sanayi Sitesi’ni ihale edeceğiz.”

Yeni düzenleme

Prof. Dr. Kerem Alkin moderatörlüğünde hayata geçirilen ‘Kentsel Dönüşümde Sürdürülebilirlik’ panelinde konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sertifikası üzerine, Sermaye Piyasası Kurulu ile yeni model üzerine çalıştıklarını söyledi. Elmas, “Sertifikada 3 yıllık bir süreç var. Bunun ya konuta dönmesi ya da ödeme yapılması gerekiyor. Bu sertifikaların projeden projeye geçişine müsaade edilirse vatandaşımız 9 yılda konut sahibi olabilecek noktaya gelebilir. Üzerinde çalışıyoruz” dedi. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de yerli ve milli olması açısından gayrimenkul sertifikasının önemine dikkat çekti. Torunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun ise “Finansal alanda yeni politikalar oluşturulup sektöre destek olunması lazım” diye konuştu.
Kaynak: Sabah

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.