Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi…

Sur Yapı, Antalya’nın Kepez-Santral bölgesinde 1 milyon 300 bin metrekare alan üzerinde yatırım değeri 8 milyar TL olan, 19 bin konutun yer alacağı dev proje için düğmeye bastı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Kepez’de 1 milyon 300 bin metrekare üzerinde kurulacak yeni şehrin proje alanını gezdi. Projeyi gerçekleştirecek Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas’tan bilgi alan Bakan Özhaseki “Bizim gerek İstanbul’da gerek başka şehirlerde yaşadığımız alan bazlı dönüşümlerdeki sıkıntılar burada yaşanmadı. Tek tek dönüşüm yerine tamamıyla alan hesaplanmış, yeni bir şehir konsepti hesaplanmış, vatandaşın rahat edeceği alanlar hesaplanmış sonra vatandaşın neredeyse yüzde 100’üyle anlaşma yapılmış büyük ve ciddi bir uygulama gerçekleştirilmiş. Birçok yerde bunlar sağlanamadığı için kentsel dönüşüm akamete uğruyor. Antalya’da böyle güzel bir örneği görmekten son derece mutlu oldum” dedi.

2019’da teslim

Projenin 19 bin konut, sosyal alanlar, dev şehir parkı, kültürel alanlar, okullar, kütüphaneler, sağlık tesisleri, spor tesisleri, alışveriş caddeleri ve alışveriş merkezi ile Antalya’nın merkezinde yeni ve modern bir şehir olacağını belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas şöyle konuştu: “Bu proje ile Antalya’da ilklere imza atacağız. Antalya’ya ve Antalyalılar’a yakışan, şehrin kültürünü ve değerlerini yansıtan bir yaşam alanı olacak. Çok yakında temel atacağız. Bu yola çıkarken desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz, her aşamada yardımlarını esirgemeyen bakanımıza, belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu proje aslında Antalya’ya yapılan büyük bir yatırımdır. 8 yıl boyunca yılda 5 bin kişiye istihdam sağlanacak, Antalya’nın marka değeri daha da yükselecek. Ön talep sayısı şimdiden 19 bini geçti. Bu yatırım şimdiden Türkiye’nin projesi oldu. 2.5 yıl içinde konutuyla, yeni bir alışveriş caddesiyle, okullarıyla, sosyal donatı alanlarıyla yaşayan bir alan, Antalya’ya örnek bir meydan gelecek. 2019’da hak sahiplerinin dairelerini teslim edeceğiz.”

Elmas, “Arazinin hafriyatından çıkan yüzlerce ton molozun geri dönüşümünü sağladık. Geri dönüştürdüğümüz malzemeleri proje yapımında kullanacağız. Ayrıca mevcut yollardan ve kazılardan çıkan nebati toprak malzemesi de yine bu proje kapsamındaki peyzaj işlerinde kullanılacak. Proje alanından çıkan 114 ton ahşap ise yakacak olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Arazide yüzlerce yıldır var olan ağaçlar projeyle yaşamaya devam edecek. Bu amaçla alan üzerindeki 5 bin 135’i zeytin, 2 bin 888’i narenciye, bin 767’si nar olmak üzere toplam 10 bin 764 ağacı kimliklendirip fidanlıkta koruma altına aldık. Projenin içerisindeki dev şehir parkında bu ağaçlara yer vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Antalya’nın en büyük şehir parkı

Elmas sözlerine şöyle devam etti: “1.300.0000 metrekarenin içerisinde yaklaşık 249 bin metrekare yeşil alan olacak. Kurulacak olan yeni şehrin ortasına inşa edilecek dev şehir parkı ise yaklaşık 157 bin metrekare büyüklüğünde olacak. 157 bin metrekarelik parkın 91 bin metrekaresi yeşil alan, 16 bin metrekaresi gölet, 20 bin metrekaresi sera alanı, 4 bin metrekaresi çocuk alanından oluşuyor. Ayrıca dev şehir parkının içerisinde piknik alanı, müze, sera alanı, semt pazarı, pergola altı dinlenme alanları, iskele alanları, etkinlik çadırı, göletler, yeşil alanlar, süs havuzları, geniş meydanlar, amfi alanları, köy meydanı, gölet kafeleri ve çim sahaları yer alıyor. Bu park Antalya’nın en büyük şehir parkı olacak.”

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.