Antalya Koleji’nin satış ihalesi iptal

Antalya'da 1980 yılında kentin ileri gelen isimlerinin yer aldığı 56 ortakla kurulup 1999 yılında Ataç Grubu'na çoğunluk hisseleri satılan kentin ilk özel okulu Antalya Kole ji, yaklaşık üç yıl önce Doğa Kolejine kiraya verildi. Dört ayrı bloktan oluşan binası ile yüzme havuzu gibi üniteler bulunan okulda halen 2 bin civarında öğrenci eğitim görüyor. Toplanı 10 bin 635 metrekare büyüklüğünde arsa üzerine inşa edilmiş okul, Ataç Grubunun kredi borcuna karşılık ipotek gösterildiği için alacaklı bankanın talebi üzerine İstanbul 10'uncıı icra Müdürlüğü'nün talimatıyla Antalya 6iıcı İcra Müdürlüğünce satışa çıkartıldı.

Demir İnşaat kazanmıştı

Toplam 23 milyon 394 bin lira değer biçilen okulun satış ihalesi, geçen 27 Aralık'ta yapıldı. 11 milyon 777 bin lira açılış bedeli üzerinden satışa çıkartılan okulun ihalesinde, alacaklı banka ile Demir İnşaat ile Metro Gayrimenkul AŞ teklif verdi. Açık artırma sonunda Metro Gayrimenkul AŞ, 17 milyon 901 bin liralık tekliften sonra yarıştan çekildi. ihalede alacaklı vekili Abdullah Gökmen 19 milyon 500 bin liralık tekliften sonra artırım yapmadı. 19 milyon 550 bin liralık teklif veren Demir İnşaat, ihaleyi kazandı.

Mahkemeye başvurdu

Ancak borçlu firma ihalenin feshi için Antalya 2'inci İcra Hukuk Mahkemesine başvurdu. Şirket, ayrıca ihale tutanağında elektronik ortamda teklif verilip verilemediğinin yazılı olmadığını kaydetti. Ayrıca ihale sırasında basın organlarının bina içinde çekim yaptığı, bu hususun da ihalenin fesih sebebi olduğu vurgulandı. Bayındır Mahallesi 1212 parselde bulunan taşınmazın satışında uygulanan yüzde 8 oranında katma değer vergisinin oranının kanuna aykırı olduğu iddia edildi.

'Kolejle ilgilenmeyeceğiz'

Bunun ihale bedelinin düşük kalmasına neden olduğu öne sürülerek, satış ilanının iflas erteleme sürecinde olan şirketin kayyumlarına tebliğ edilemediği gerekçesiyle ihalenin feshedilmesi gerektiği belirtildi. Mahkeme, ihalenin feshine karar verdi. Demir inşaat'ın Antalya temsilcisi Zekeriya Pehlivan, davayla ilgili sürecin uzama ihtimali nedeniyle fesih konusuna itiraz etmediklerini söyledi, istanbul'da eğitim sağlık ve inşaat sektörlerinde çok sayıda yatımı olan Demir inşaatın Antalya'da lüks konut projeleriyle de ilgilendiğini aktaran Pehlivan, "Antalya Koleji'yle artık ilgilenmeyeceğiz" dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.