ÇBS fabrikası satışta

Türkiye'nin en büyük boya üreticisiyken mali zorluğa düşen ÇBS Grubu'nun Gebze'deki fabrikası satışa çıkartıldı. Grup, 6 yıl önce iflas erteleme talebi ile mahkemeye başvurmuştu. Geçtiğimiz yıl mahkeme, gruba bağlı 5 şirket için 'iflas' kararı verirken, 6 şirket için ise verdiği tedbir taleplerini kaldırmıştı. Mahkeme, 5 şirketin borca batık durumda olduğunu, bu şirketlerin ayağa kaldırılamayacağına hükmederek iflasına karar vermişti

132 MİLYON TL DEĞER BİÇİLDİ

Grubun borçlarının ödenmesi için ise en büyük fabrikası olan Gebze'de kurulu bulunan fabrikanın satışına karar verildi. Toplam 56 bin 328 metrekare bir alana kurulu fabrika alanı içinde çeşitli tesisler ve yapı bulunmak. Bu fabrikaların ve tesislerin içinde yine çeşitli özelliklerde ve çok sayıda makine ve teçhizat bulunuyor. Boya imalatı yapılan tesis, Gebze'nin en önemli sanayi ve ticaret bölgesinde, ana ulaşım yolları üzerinde bulunuyor. Fabrika için 132 milyon 859 bin 840 lira değer biçildi. Satış, Gebze 2. İcra Dairesi tarafından 26 Mayıs günü saat 10:00'da Gebze adliyesi ek binası mezat salonunda yapılacak. Bu ihalede alıcı çıkmazsa 2. satış günü ise 20 Haziran olarak belirlendi.

TEMELİ 1930'LARDA ATILDI

ÇBS Türkiye'nin en eski sanayi kuruluşları arasında. Temelleri 1930'lu yıllara dayanan ÇBS Boya, İstanbul Sanayi Odası nın 1968"deki ilk 'En Büyük Sanayi Kuruluşları' listesinde 49'uncu sırada yer aldı. ÇBS, sonraki yıllarda da listede yer almaya devam etti. 2001 krizinde darboğaza giren ÇBS'nın temelleri ise küçük bir boya malzemeleri satılan dükkânda atıldı. Çavuşoğlu Ailesi tarafından Alibeyköy'de 8 metrekarelik bir dükkanda 1953'te kurulan ÇBS Boya, 1989'da Gebze'deki entegre tesislerine taşındı. 1995'te halka açılan ÇBS için zorlu süreç 2001 krizinde başladı. Şirket, bir dönem, pazarın yüzde 25'ine hitap ediyordu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.