Yeni inşaatlara yeni standartlar yolda

Emlak ve inşaat sektörüne eylül ayından itibaren yeni standartlar uygulanacak. Uygulanacak olan yeni standartların, hem hayat kalitesinin yükseltilmesini hem de olası depremin yıkıcı etkilerinin azaltılmasını hedefliyor.

Maliyetleri yükselten ve emlak satışlarında fiyatların yükselmesini beraberinde getirecek olan 3 yeni uygulama eylülden itibaren devreye giriyor. Bunlardan ilki TS EN 81-77 Deprem Standardı. Bu standart, asansörlerin hareketli parçalarının deprem esnasında yolculara veya binaya olası zararlar vermesini engellemeyi hedefliyor.

Uygulamanın yerinde bir karar olduğuna dikkat çeken TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, “Yüzlerce insanın kullandığı yapıdaki taşıyıcı sistemin tüm ihtiyacı en iyi ve en güvenli şekilde karşılayabilmesi gerekir. Bu nedenle getirilen kalite standardı çok yerinde bir uygulamadır” diye konuştu.

Her daireye 1 otopark

Yapılara getirilecek olan diğer iki standart ise eylül sonunda yürürlüğe girecek olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’yle başlayacak. Yeni uygulamayla, bu güne kadar uygulanan her 3 daireye 1 otopark kriteri, her daireye 1 otopark şeklinde değiştirilecek. Ayrıca yeni inşaat alanının toplam arsa alanının yüzde 40’ını aşmaması şartı kaldırılacak.

Otopark uygulamasıyla da kentteki otopark sorununun büyük ölçüde gidereceğini ifade eden Erilkun, arsa alanındaki düzenlemeyle ise artık yeni şehirleşmede dikey değil yatay yapılaşmanın öne çıkacağı söyledi.

 

 

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.