Arap Grup’tan Türkiye’nin geleceğine yatırım

Darbe girişimi engellenmesine, ekonomideki tepkiler cılız kalmasına rağmen, kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı negatif açıklama ve not indirimi kararlarına en güzel cevap yerli ve yabancı yatırımcılardan geliyor. YDA'nın 200 milyon liralık tahvil ihracına 250 milyon liralık talep geldiğini açıklamasının hemen ardından yabancı bir fon da Türkiyeye yatırım için 526 milyon dolarlık dev bir fonu hazırladı. Son 10 yıldır Türkiye'de yaptığı yatırımlarla dikkat çeken The Abraaj Group, Dubai merkezli bir şirket, Şirketin Türkiye'ye özel fonuna, ortak yatırım için toplanan 40 milyon doların da eklenmesiyle 500 milyon dolarlık hedefini geçerek 'Abraaj Türkiye Fonu'nun kapanışını gerçekleştirmiş oldu. Böylece Abraaj Group oluşturduğu 526 milyon dolarlık fon ile geçmişte Acıbadem ve Hepsiburada'ya olduğu gibi Türk şirketlerine yatırım yapacak. 

Abraaj Türkiye Fonu Faaliyete Geçti

Şirket dev fona Abraaj Türkiye Fonu  (ATFI) adını verdi. Fon, özellikle tüketici ürünleri ve hizmetleri, sağlık hizmetleri, finansal hizmetler, lojistik ve perakende gibi büyüyen yurtiçi tüketimden faydalanan sektörlerde faaliyet gösteren ve de iyi yönetilen orta ve büyük ölçekli işletmeler ile ortak olmayı hedefliyor. ATFI hali hazırda Türkiye e-ticaret sektöründe pazar lideri olan ve bu yıl itibari ile beş milyon aktif müşteri ve 1.8 milyon stok kaleminden oluşan bir ürün yelpazesine sahip olan Hepsiburada ve ticari, kurumsal ve KOBİ müşteri segmentlerine odaklanan ve hızlı büyümesi ile Türkiye'nin en çok dikkat çeken bankalarından biri olan Fibabanka A.$.'ye yatırım yapmıştı. Abraaj, 900 milyon doların üzerinde yatırım yaptığı 11 portföy şirketi ile Türkiye'de özel sermaye sektöründe önde gelen yatırımcıları arasında. 

Latin Amerika'dan Güneydoğu Asya'ya kadar uzanan büyüyen pazarlarda ofisleri bulunan Abraaj'ın Türkiye ve Orta Asya yatırımlarını da yönettiği İstanbul ofisi, beş ana merkezinden biri olarak faaliyet gösteriyor. 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın