Arap müşterilerle rekor kıracak

Yurt dışından emlak alımı üst seviyelerde olan Kuveyt gibi ülkelerin gittiği Mısır piyasasında yaşanılan sıkıntıların Türkiye’nin şansını oldukça yükselttiğini vurgulayan Murat Uzun, “Kuveyt’teki EREF 2016 Fuarı’ boyunca Türk ekonomisini ve siyasi istikrarını anlatan Projebeyaz bireysel kullanıcılar ve kurumsal yatırım firmaları ile heyet toplantıları yaparak CNR İstanbul Gayrimenkul Zirvesi için Körfez'den yeni yatırımcılar çekti” açıklamalarını yaptı.
 
Uzun; “Kuveytli yönünü Türkiye’ye çevirdi. Uluslararası gayrimenkul piyasasında Türkiye’nin en büyük rakibi olan Mısır’ın, Körfez yatırımcısına kaybettirmesi ve Avrupa’da Araplar’a karşı başlayan ırkçı tutum nedeniyle ibre Türkiye’ye dönmeye başladı” dedi. 
 
Ortadoğu pazarında uzun yıllardır bulunan ve Körfez'de tanınan bir marka haline gelen Projebeyaz'ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, fuara gelen bireysel olsun, yatırımcı olsun, yatırım fon şirketleri olsun 300 milyon dolarlık yatırım fırsatı için Türkiye’yi araştırdıklarını belirterek, “Biz de onlara yol göstereceğiz. Bu arada biz de fuara 3 ayrı proje ile katıldık. İstanbul Kartal’da yükselen Helis More, Bursa Botanik 224 ve Helis Marin projelerini müşterilerin beğenisine sunduk” şeklinde konuştu.  


 
Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, son faiz indirimleri ile konut alımları için en uygun ortamın oluştuğunu, şirketlerin uzun vade ve düşük fiyatlarla konut sattığını söyledi. Uzun; ‘’Şimdi birde bunun üstüne düşük faiz dalgası gelemeye başladı. Bu da tüketicinin elini güçlendirdi. Alıcının güçlü olduğu bir piyasadayız konut alımını erteleyen biraz daha bekleyelim diyen herkesin şimdi konut almak için son fırsatı. Bu düşük faiz ve düşük fiyat ortamı bittiğinde ellerindeki paralarla konut almak daha zor hale gelecek. Onun için konut alımında gün bu gündür” dedi.
 
Birçok potansiyel alıcının parasını borsada ya da mevduatta tuttuğunu, kredi faizlerindeki düşüşün mevduat faizlerinde de düşüşü getireceğini belirten Uzun; “Yani mevduat faizleri düşerken borsa çalkalanırken en uygun ve garanti prim kapısı gayrimenkul olarak önümüze çıkıyor. Hele birde peşin alımlarda önümüze çıkan yüzde 10-15’lik indirim yatırımcıyı konuta yönlendiriyor. Bu fırsatı acele edenler yakalayacak yeni projelerdeki fiyatlar şu anki kadar uygun olmayabilir‘’ diye konuştu.
 
Faiz indirimlerinin yanı sıra firmaların da kendi bünyelerinde yaptıkları faizsiz kampanyalar ile konut alma şansının daha da yükseldiğini söyleyen Uzun şöyle konuştu:’’Barınma ihtiyacımızdan vazgeçemeyeceğimize göre ve mülk değerleri her türlü krize rağmen orta ve uzun vadede kazandıran ve bu kazanım yıllık en az yüzde 10-15 civarında olduğu göz önüne alınırsa; Bizim ödediğimiz kira bedelinin de bu artış oranının yaklaşık yarısı olduğu da dikkate alınırsa, ne taraftan hesap yaparsanız yapın, bu faiz oranları ve kampanyalar tüketicileri emlak satın almaya sevk edecektir.“
 
 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın