TÜİK verilerine göre 2019 Şubat ayında ipotekli konut satışları arttı

TÜİK verilerine göre, ekonomide başlayan ılımlı toparlanmanın ikinci sinyali, sanayiden sonra ipotekli konut satışından geldi. İpotekli konut satışında, şubatta ocak ayına göre yüzde 36 ile 2.5 yılın en büyük artışı yaşandı.

TÜİK verilerine göre Şubat 2019’da ipotekli konut satışları arttı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, geçen hafta yaptığı, “Ekonomik aktivitede en kötü geride kaldı, ılımlı toparlanma başladı” değerlendirmesi, sanayi üretim rakamlarının ardından, ipotekli konut satışlarında da kendini gösterdi. Sabah Gazetesi haberine göre sanayi üretimi 5 ay aradan sonra ilk defa ocakta artarken, yüksek faiz nedeniyle tarihinin en büyük düşüşünü yaşayan ipotekli konut satışlarında da ibre yukarı döndü. Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2019 Şubat TÜİK verilerine göre şubatta konut satışları, ocak ayına göre yüzde 7.6 artarak 78 bin 450 adete yükseldi. İpotekli konut satışları ise bir önceki aya göre yüzde 36 artarak 8 bin 890 adetle, 5 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. İpotekli satışlardaki aylık artış, Ağustos 2016’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Şubat 2019 TÜİK ipotekli konut satış verilerine göre satışlar arttı

Şubat 2019 TÜİK ipotekli konut satış verilerine göre 2018 yılının aralık ayında yüzde 5.2’ye kadar gerileyen ipotekli konut satışlarının toplam satışlar içerisindeki payı 2019’un ocak ayında yüzde 8.9’a çıktıktan sonra, şubatta yüzde 11.3 seviyesine yükseldi. Böylece, ipotekli satışların payında imi ayda 2 kattan fazla artış sağlanmış oldu. Ekonomide devam eden başarılı dengelenme süreci ve kamu bankaları öncülüğünde başlayan faiz düşüşü, ipotekli konut satışlarının hareketlenmesinde etkili oldu. Kur saldırısı sonrasında 26 Ekim 2018’de aylık yüzde 2.5’e çıkan konut kredisi faiz oranı, Şubat’ta 2’nin altına, bu ay ise yüzde 1.5’e kadar geriledi. Kendi müşterileri olan konut üreticilerinin satışlarında aylık faiz oranını aralıkta yüzde 0.98’e çeken Ziraat Bankası, genel konut kredisi faiz oranını ise yüzde 1.28’e indirdi. Vakıfbank ise şubat ayında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.63’ten 1.49’a düşürdü.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, TÜİK verilerine göre Aralık ayına göre Ocakta faizlerin geri ekilmesiyle ipotekli konut satışlarında kıpırdanma olduğunu belirterek, “Şubatta da ocak ayına göre bu ivme devam etti. Faizlerin tekrar 0.98 seviyelerine geldiğinden ipotekli satışların daha da artacağını düşünüyorum” dedi. Yabancılara satıştaki artışa dikkat çeken Elmas, “Bu iyiye işarettir. Seçimlerden sonra piyasalardaki düzelme sürecinin hızlanacağını tahmin ediyorum” açıklamasında bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.