Ataköy’e 7 blok daha dikilecek

Ataköy sahilde tarihi Baruthane binalarının bulunduğu 160 parselde yapılmak istenen inşaata İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulu izin vermemişti. İnşaat şirketi ise yargıya başvurarak “kurulun yetkisi olmadığını, yetkinin Tabiat Varlıkları Komisyonu”nda olduğunu ileri sürmüştü. İdare mahkemesi de şirketi haklı bularak kurulu yetkisiz kıldı. Bakırköy Belediyesi Koruma Kurulu izni olmadığı için mühürlediği inşaat ile ilgili yargı kararı karşısında ne yapacağını bilemedi ve 1 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na 19 Haziran tarihli bir yazı ile sordu. Ancak kurul öyle bir cevap verdi ki ne okuyan bir şey anladı ne de Bakırköy Belediyesi…

Tarihi Baruthane binaları kültür varlığı olarak tescillenmişti. İçindeki tarihi binaların yanı sıra tek bir ağaç da tescil altına alındı. Koruma Kurulları “Kültürel Varlıklar” ve “Tabiat Varlıkları” diye ikiye ayrılınca, içinde hem kültür hem de tabiat varlığı olan çakışan alanlarda karar alma yetkisi tabiat varlıkları komisyonlarına verildi. Daha sonra bu durumu düzeltmek için Kültür ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları arasında protokol yapılarak çakışan alanlarda kültür varlıkları koruma kurulunun da kararının alınması istendi.

TESCİLLİ AĞACI BAHANE ETTİLER

Ataköy sahilde 564 ada 160 parselde kültür varlıklarının yanı sıra tek bir tescilli ağaç vardı. İnşaat projesini yapan Çelebican şirketi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sormadan, arazideki tescilli ağacı bahane ederek Tabiat Varlıkları Komisyonu’ndan aldığı izinle inşaat hafriyatına başladı. İstanbul 1 Nolu Koruma Kurulu duruma müdahale ederek Bakırköy Belediyesi’nden çalışmaları durdurmasını isteyip, izinleri olmadığı için de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Belediye inşaatı mühürledi. İnşaat şirketi idare mahkemeye gitti. Mahkeme inşaat şirketini haklı buldu. O tek bir ağaçtan dolayı “çakışan alanlarda söz sahibi Tabiat Varlıkları Komisyonu” dedi.

BELEDİYE DE ŞAŞIRDI

Bakırköy Belediyesi ne yapacağını şaşırdı. Durumu İstanbul Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na yazıyla ileterek, uygulamaya esas olacak görüşünü sordu. Kısacası belediye “İnşaata izin mi vereyim mühürleyeyim mi” dedi. Koruma Kurulu 31.07.2015 günü toplandı ve tarihe geçecek şu kararı aldı:

“Bakırköy belediyesinin yazısı, hazırlanan uzman raporu okundu, B-1 sayılı işlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonucunda; İstanbul ili, Bakırköy ilçesi, Zeytinlik mahallesi, 18 pafta, 564 ada, 160 parselde yer, Baruthanei Amire yapılar Topluluğuna ilişkin olarak İstanbul 5 İdare Mahkemesi’nin 11.06.2015 tarihli 2015/1390 sayılı kararı, İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nde aynı istemle 2014/713 esasında açılan davada mahkemeye sunulan bilirkişi raporu ve yine aynı mahkemenin ‘yürütmenin durdurulması isteminin reddine’ kararına yapılan itirazın reddine ilişkin İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin 17.06.2015 tarih ve itiraz no 2015/4006 sayılı kararı hakkında bilgi alınmıştır.”

ATAKÖY’E YENİ BLOKLAR

Karar bekliyordunuz değil mi? İnsanın “eee” diyesi geliyor. Bakırköy Belediyesi’nin sorduğu soruya işte bu kararı göndermişler. Topu taca bile atmadan direkt kesmişler, maç bitmiş… Dördü 72 metre, üçü 40, 25 ve 19 metrelik, toplam 7 blok daha Ataköy sahile dikiliyor, geçmiş olsun…

Ömer Erbil/ Radikal

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.

  Önceki yazıPetek Dinçöz de Makrom’dan dairesini alamadı!
  Sonraki yazı“Sel Allah’tan geldi, çöpleri de toplarız, ne olacak?”
  Yıldıray Gökkaya
  1975 İzmit doğumlu, 1996 İstanbul Üniversitesi mezunu, emlakrotasi.com.tr'nin kurucusu ve yayın yönetmeni. YeniBirlik Gazetesi Ekonomi ve Emlak Editörü.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın