Atatürk Evi’nde restorasyon zamanı

Atatürk Müzesi Evi'nde restorasyon rüzgarları esiyor. Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Bigalı köyünde yer alan Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çanakkale Savaşları sırasında karargah olarak kullanılan ev, yeniden yapılandırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bigalı köyünde Mustafa Kemal’in savaş döneminde konakladığı bir evin bulunduğunu açıkladı.

1 yılda tamamlanacak

Gürkan, “Atatürk Evi” adıyla bilinen yapının “Atatürk Müzesi Evi” olarak kullanıldığını belirtti. Restorasyonun en fazla 1 yılda tamamlanacağını da sözlerine ekleyen Gürkan, “Yapı bu zamana kadar restorasyon ve onarım görmemiş. İçerisindeki eşyalar gerçek eşya değil ama o evin kullanıldığı kesin olarak biliniyor. Evin tamamı yenilenecek. Projenin içerisindeki restorasyon tabii ciddi bir iş, riskleri olan bir iş. Yapıyı gördüğünüz şekliyle projelerini hazırlarsınız ama onarıma başladığınızda, sıvasını kaldırdığınızda içinden başka bir sorun çıkabilir. Bu sorunları yaşarsanız süre uzayabilir. Buna yönelik tedbirler almanız gerekir. İnşallah böyle bir riskle karşılaşmayız. Gördüğümüz gibi yapar, sonuçlandırırız.” dedi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.