Avanos’un koruma planları İmpo İmar ekibine emanet

Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden Aliağa’nın imar sorununu çözecek planlama çalışmalarını tamamlayan İmpo İmar ekibi, bu defa da Türk turizminin önemli kalelerinden Kapadokya’ya ev sahipliği yapan Avanos’ta sahaya indi.

İller Bankası’ndan Nevşehir ili Avanos ilçesi Çavuşin Köyü ile ilgili koruma amaçlı nazım imar planı ve uygulama imar planı ihalesini kazanan İmpo İmar, Türkiye’yi gelecek yüzyıllara taşıyacak imar planları için Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet vermeye devam ediyor.

Çavuşin Köyünün planlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, bölgenin SİT alanı olduğu için koruma amaçlı plan hazırlanacağını söyledi. Müberra Oflaz “Planı yaparken önceliğimiz tarihi dokunun korunmasına yönelik. Alanda kentsel SİT alanı, doğal SİT alanı ve arkeolojik SİT alanı var. İhaleyi yeni aldık ama konu turizmin gelişmesi, tarihi dokunun ve geleneklerin korunması olduğunda ekibimiz bir başka heyecan duyar, bu nedenle zaman kaybetmeden bu heyecanla işimize başladık” dedi.

Tarih kitaplarında Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak’ın en neşeli aktığı yer olarak gösterilen Avanos’un toprağın sanata dönüştüğü yer olarak da tanımlandığını aktaran Müberra Oflaz, ilçenin bu kimliğini köylerinin bozulmayan dokusundan aldığını, Çavuşin Köyü için hazırlayacakları planlarda bu ruhu koruyacaklarını açıkladı.

Aliağa’da da Koruma Planları Hazırlanacak

Aliağa’nın imar planları hakkında da bilgi veren İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, aralarında Habaş, Enka Power, İzmir Demir Çelik gibi büyük şirketlerin de olduğu 29 firmanın faaliyette olduğu bölgenin 1/1000 ölçekli imar planı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Oflaz bölgede şimdi de koruma planları hazırlanmakta olduğunu ifade etti.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.