AVM yerine bakın ne önerdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, cadde mağazacılık konseptinin geliştirilerek AVM yapımından vazgeçilmesi gerektiğini açıkladı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AVM kültüründen bahsetti. AVM yerine cadde mağazacılık konseptini öneren Palandöken, ülke genelinde alışveriş merkezi sayısının 377’ye ulaştığını kaydetti. Bu yapılaşmaların hız keseceğinin de altını çizen Palandöken, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında cadde mağazacılık konseptinin geliştirilmesi yönünde açıklamalarda bulundu. Palandöken: “Mevcut AVM’lerden bazıları ya yıkılacak ya da hastane ve benzeri amaçlı olarak kullanılmak üzere dönüşüme uğramaları artık kaçınılmaz. Bu arada TOKİ yaptığı kentleşmelerde mahalle konseptine dönüşümü hızlandırmalıdır.” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken

ABD’de son 10 yılda çok sayıda alışveriş merkezinin kapandığını belirten Palandöken: “Bundan 25-30 yıl önce Amerika’da açılan AVM’lerin çoğu bugün metruk bina olarak atıl duruyor. Bir kısmı hastane, okul, müze gibi amaçlarla kullanılmak üzere dönüşüme uğradı. Aynı şey bizde çok daha hızlı olmaya başladı. Artık AVM’lerin toplumun gözünde bir cazibesi kalmadı. Özellikle kentsel dönüşüm projelerinde ticari alanların AVM konseptinde değil, cadde mağazacılığına uygun olarak planlanması lazım. Aksi halde atıl ve verimsiz AVM’lerin sayısı daha da artar. Yani çok yüksek katlı binalar şehirlerin silüetini bozuyor.” açıklamalarında bulundu.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.