Avusturya’da başörtüsü tartışması

Avusturya Dışişleri ve Uyum Bakanı Kurz,  Avusturya İslam Topluluğu’nun “yetişkin Müslüman kadınların başörtüsü takmasına” yönelik tavsiyesine tepki gösterdi. 

Avusturya Dışişleri ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz, çocuk dönemini geride bırakmış müslüman kadınların örtünmelerine ilişkin dini hükmü reddederek, “Uyum bakanı olarak açıkça söylüyorum ki başörtüsü yükümlülüğünü kabul etmiyoruz. Avusturya İslam Topluluğu’na (İGGÖ) açıkça sormak istiyorum, böyle bir tavsiye nasıl web sitenizde durur ve bunun araksında mısınız?” dedi.

BÖYLE BİR TAVSİYE NASIL OLUR?

İGGÖ’nün internet sitesinde yer alan, “yetişkin Müslüman kadınların başörtüsü takmasına” yönelik fetva metni, ülkedeki merkez sağ (ÖVP) ve sosyal demokrat (SPÖ) partili siyasiler tarafından tepki ile karşılandı.  Sebastian Kurz, konuya ilişkin Avusturya gazetesine yaptığı
açıklamada, başörtüsüne yönelik yükümlülüğü reddederek, “İGGÖ açıkça sormak istiyorum, böyle bir tavsiye nasıl web sitenizde durur ve bunun araksında mısınız?” ifadesini kullandı.

ÖZGÜRLÜĞE SALDIRI

Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Sözcüsü Maria Duzdar da kadınların özgürlüklerinin kısıtlanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Duzdar, “Böyle bir tutum kadınların özgürlüğüne ve seçme hakkına yapılmış bir saldırı, bunu kesinlikle reddediyorum. Kadın ve kızların özgürlüklerinin kısıtlanması ve erkekler tarafından nasıl yaşayıp ne giyeceklerine karar verilmesi kabul edilemez.” dedi.

BU TEPKİYİ ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ

İGGÖ Başkanı İbrahim Olgun konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Avusturya basının konuyu çarptırdığını belirterek, İslam Topluluğu Fetva Kurulunun, başörtüsünün İslam dininde yerinin olup olmadığına yönelik bir soruya cevaben yaptığı açıklamanın tamamen farklı bir yöne çekildiğini bildirdi.  Olgun, kendilerine verilen tepkileri anlamakta zorluk çektiklerine işaret ederek, şöyle devam etti:

BU MESELE BİZİM İÇ İŞİMİZDİR

“Biz burada İslam toplumunu resmen temsil eden kurumuz ve iç işleyişimiz Anayasa Mahkemesi tarafından güvence altına alınmıştır. Burada Müslümanları dini konular hakkında bilgilendirmek ve fetva vermek ile mükellefiz. Doğal olarak bu mesele bizim iç işimizdir. Dini konulara ilişkin sorulara bizim kurumumuz cevaplar ve içeriğine dair bilgi verir. Bu konuda başkalarının müdahale etme hakkı yoktur. Aksi takdirde Avusturya da bir din özgürlüğünden
bahsedilemez.

DİNİ İNANÇLARIMIZIN İÇERİĞİNE MÜDAHİL OLAMAZSINIZ

Bütün medya ve parti yetkililerine çağrıda bulunan Olgun, “Biz nasıl siyasi alana karışmıyor ve müdahil olmuyorsak, aynı şekilde siyasi partilerin, veya medya organlarının dini inançlarımızın içeriğine karışmalarını, müdahil olmalarını istemiyoruz.” dedi.  Dün Avusturya basını tarafından, Avusturya İslam Topluluğu internet sitesinde bir soru üzerine, çocukluk dönemini geride bırakmış müslüman kandınların, yüz, eller ve ayakların bir kısmı hariç vücudun tamamının örtülmesine yönelik dini hükmün yer aldığı fetva metni gündeme taşınmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın.
Buraya adınızı yazın