Diyarbakır’da 8 bin askerle operasyon

Diyarbakır’daki Lice’deki dev operasyon sürüyor. Lice ilçesinde PKK’lı teröristlere yönelik TSK, emniyet unsurları ve güvenlik korucularının yer aldığı 8 bini aşkın personelin katılımıyla düzenlenen operasyon devam ediyor. 

Teröristlerce yağmalanan ve bombalı araç yapımında kullanılacağı yönünde istihbari bilgi bulunan 6 araç bulundu. Operasyonda teröristlere ait 6 barınak ve 4 sığınak kullanılamaz hale getirildi, narko-terörizmle mücadele kapsamında 795 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

OPERASYONA 8 BİN PERSONEL KATILIYOR

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK’lı teröristlere yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), emniyet unsurları ve güvenlik korucularının yer aldığı 8 bini aşkın personelin katılımıyla düzenlenen operasyon devam ediyor. Valilikten yapılan açıklamada, Kulp, Lice, Hani ilçeleri kuzeyi ile
Bingöl il sınırı arasında barınan dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristleri ve işbirlikçilerinin etkisiz hale getirilmesi, sığınak, barınak, depo alanlarını ve uçaksavar mevzilerini tahrip edilmesi ve terör örgütü PKK ile yasa dışı uyuşturucu üretimi ve ticareti yapanlar arasında var olan bağın somut delilleriyle ortaya konulması, operasyon bölgesinde saklanan uyuşturucu maddeleri
ve bunları gizleyenlerin bulunması amacıyla, 16 komando taburu, 742 polis özel harekat personeli ve 558 güvenlik korucusu olmak üzere toplam 7 bin güvenlik personelinin katılımıyla 5 Mart Pazar günü saat 05.00’ten itibaren, “Bayrak-41 Şehit Jandarma Tolga Topçuoğlu Müşterek Operasyonu” başladığı belirtildi.

BOMBALI HALE GETİRİLECEK 6 ARAÇ ELE GEÇİRİLDİ

Operasyon kapsamında, 6 Mart saat 17.00 itibariyle 75 ev ve eklentilerinde yapılan aramada 5 ruhsatsız av tüfeği, 1 tabanca ile 36 tabanca fişeği, 1 boş havan mühimmatı, 4 uçaksavar mühimmatı boş kovanı, 1 hassas tartı, 2 el terazisi, 15 çift mekap ayakkabı, 10 koli torpil tabir edilen patlayıcı madde, 27 şemsiye, 27 kamuflajlı tişört, 350 kilogram amonyum nitrat, 18 terörist kıyafeti, 3 sırt çantası, 11 ısıtıcı, 1 çadır, 1 oksijen tüpü ile muhtelif miktarda sıhhi malzeme ve yaşam malzemesi ele geçirildiği belirtilen açıklamada, teröristlerce yağmalanan ve bombalı araç yapımında kullanılacağı yönünde istihbari bilgi bulunan 6 aracın ele geçirildiği kaydedildi.

Açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü personeliyle müşterek oluşturulan 28 yol kontrol noktasında yapılan kontrollerde 348 araç ve bin 641 kişinin yapılan sorgulamalar sonucu haklarında suç kaydı bulunan 5 kişinin gözaltına alındığı ayrıca yoklama kaçağı oldukları tespit edilen 31 kişinin yakalandığı ve Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakıldığı ifade edildi.

6 BARINAK İLE 4 SIĞINAK KULLANILAMAZ HALE GETİRİLDİ

Operasyonda teröristlere ait 6 barınak ve 4 sığınak tespit edilerek kullanılamaz hale getirildiği belirtilen açıklamada, sığınaklarda bulunan yaşam ve giyim malzemeleri savcılığının talimatıyla yerinde imha edildiği kaydedildi.  Açıklamada, narko-terörizmle mücadele kapsamında ise 343 kilogram toz esrar, 452 kilogram kubar esrar olmak üzere toplam 795 kilogram uyuşturucunun ele geçirildiği ve savcılığının talimatıyla muhafaza altına alındığı ifadelerine yer verildi.  Vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele
kapsamında yürütülen çalışmalara olumsuz hava ve iklim şartlarına rağmen, artan
bir azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulandı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.