Bakan Kurum: Rusya ile ekonomik ilişkiler güçlendirilmeli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Rusya ile çok güzel ilişkilerimiz var. Bu ilişkileri inşaat anlamında, ekonomi anlamında güçlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Moskova’da  düzenlenen ‘12. Proestate Gayrimenkul Emlak Yatırım Fuarı’na katıldı. Bakan Kurum, Türkiye ile Rusya arasında enerji, inşaat, turizm başta olmak üzere, hemen hemen her alanda ikili ilişkiler bulunduğunu, iş hacminin her geçen gün daha da arttığını belirterek, “İlişkilerimizi daha güçlendirmek adına yapılması gereken çalışmayı bir an önce başlatacağız” dedi. Kurum, stantları beraberindeki Rusya Federasyonu İnşaat, Konut ve Kamu Destekleri Bakanı Vladimir Yakushev, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank,  TOKİ Başkanı Ergün Turan, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Keleş, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç ve bürokratlarla gezerek, projeler hakkında bilgi aldı. Daha sonra Yakushev ile ikili görüşme de gerçekleştiren Kurum, inşaat alanındaki ilişkilere ve yatırımlara ilişkin bilgi alışverişinde bulundu. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Kurum, Türkiye ve Rusya arasında çok güçlü ilişkiler bulunduğunu belirtti.

‘’Kültür faaliyetleri yaygınlaştırılmalı’’

Moskova ziyareti sırasında, yaklaşık 118 bin yabancıya Türkçe eğitimi veren Yunus Emre Kültür Merkezi’ni ziyaret ettiğini belirten Bakan Kurum, merkezin bu anlamda önemli olduğunu ve bu tür kültür faaliyetlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi. Türk müteahhitlik sektörünün Türkiye’deki projelerini ve tanıtımını, uluslararası alanda da en güçlü şekilde yapmak amacıyla Rusya’da bulunduklarına işaret eden Kurum, bu kapsamda yarın Proestate Gayrimenkul Emlak Yatırım Fuarı’nı ziyaret edeceğini kaydetti. Burada da İnşaat İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Vitaly Mutko ve Rusya Federasyonu İnşaat, Konut ve Kamu Destekleri Bakanı Vladimir Yakushev ile görüşmelerde bulunacağını anlatan Kurum, “Hem Rusya’daki hem Türkiye’deki inşaat sektörüyle alakalı işleri görüşme fırsatımız olacak” diye konuştu.

Gün içerisinde Türkiye Rusya İşadamları Derneği ile bir toplantı yaptıklarını ve Rusya’da iş yapan müteahhitlerin sorunlarını dinlediklerini aktaran Kurum, müteahhitlerin bakanlıktan taleplerine ilişkin bir çalışma yapacaklarını ve Bakanlık olarak da müteahhitlerin sorunlarını çözmeye yönelik adımları atacaklarını vurguladı. Fuarın detayına ilişkin bilgi veren Kurum, “Siyasi ilişkilerimize baktığınız zaman Rusya ile çok güzel ilişkilerimiz var. Bu ilişkileri inşaat anlamında, ekonomi anlamında güçlendirmemiz gerekiyor” dedi. Bakan Kurum, Türk müteahhitlerin yurt dışında çok güzel yatırımlar yaptığına işaret ederek, mühendislik anlamında da gelişimin sağlanarak, yurt dışındaki yatırım işlerine projelerin mimari aşamasında girilmesi gerektiğini anlattı.

”Güçlü bir ülkeyiz”

Yurt dışında iş yapıldığında Türkiye’den yüzde 5-10 oranında inşaat malzemesi getirildiğini belirten Kurum, tüm malzemelerin Türkiye’de üretildiğini ancak bu noktada mimar ve mühendislere iş düştüğünü, bakanlık olarak verilmesi gereken destek neyse bunları yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Kurum, Rusya’nın 130 milyar dolarlık Yeni Moskova Projesi’nin fuarda standının bulunduğunu vurgulayarak, müteahhitlere burada iş düşebileceğini ve örnek alınabilecek bir model olduğunu da ifade etti. Projenin detaylarına ilişkin de Kurum, bu konuda Yeni Moskova Geliştirme Başkanı Vladimir Zhidkin ile de ikili bir görüşme gerçekleştireceklerine değinerek, Türkiye’nin ekonomik savaşla iç içe olduğunu belirtti. Bakan Kurum, “Biz gerçekten çok güçlü bir ülkeyiz. Zor günlerde bir olmayı, beraber olmayı bilen bir ülkeyiz” diye konuştu. Kurum, Türkiye’nin büyüme rakamlarındaki artışına işaret ederek, bu artışın güçlü bir şekilde sürdürülmesini sağlayacaklarını bildirdi.

‘’Müteahhitlerimiz kendilerine güvenmeli’’

Dünyanın her anlamda yeni bir dönüşüme hazırlandığını anımsatan Kurum, şöyle konuştu: “Biz de 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yeni bir dönüşüm sürecine girdik. Bu sistemle birlikte daha etkin, daha verimli, daha hızlı karar alabilen, daha pratik çalışabilen, özel sektör mantığını devlete nasıl yansıtırızı açıkçası düşünen ve bunu uygulamaya çalışan bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Burada aslolan hizmet. Bizim yüklenicilerimiz için vatandaşlarımız, sektörlerimiz için ‘daha fazla ne yapabilirizi düşünüp, bunu da sahada uygulayabilmek, bizim asli görevimiz de bu. Buna ilişkin eylem planlarımızı hazırladık. Aynı kararlılıkla bu ekonomik savaştan dolayı hiçbir şekilde geri durmadan, aynı kararlılıkla aynı hızla projelerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz.’’ Bakanlık olarak yaptıkları son projelere de değinen Kurum, yerli ve milli bir duruş sergilemeye çalıştıklarını belirtti. Müteahhitlere ‘kendilerine güvenmeleri’ çağrısında bulunan Kurum, yurt dışında sektörlerini anlatmaları ve yeni anlaşmalar yapma konusunda çalışmalarını istedi.

368 milyar dolarlık iş hacmi

Bakanlık olarak bu konuda gereken desteğin verileceğini bildiren Kurum, şöyle devam etti: “Yurt dışındaki müteahhitlik sektörümüze baktığımızda yaklaşık 368 milyar dolarlık bir iş hacmimiz var. Bunun yaklaşık 20’si de Rusya ile gerçekleşiyor. 2000’li yıllara kadar Rusya Federasyonu’nda biz 704 iş karşılığı 11 milyar dolarlık iş yapıyorduk. 2002’den bu güne ise bin 956 iş karşılığı 72 milyar dolarlık iş yapıyoruz. Yedi kat artıyor. Bu yeter mi? Kesinlikle yetmez. Bizim ülkemizin, sektörümüzün potansiyeli bunun çok çok üzerinde. Bunu buradaki ve Türkiye’deki yüklenicilerimizin yapacağına inancım gönülden de tam.” Bakan Kurum, Türkiye’nin tanıtımlarının daha güçlü yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “Öncelikle kendimize inanmalıyız, kendimize güvenmeliyiz. Biz, kendimize inandıktan, güvendikten sonra bir, beraber olduktan sonra bizim bileğimizi kimse bükemez” dedi.

Gayrimenkul sektörü atağa kalkacak

Yabancıya konut satışlarında yapılan fiyat indirimi ile ilgili olarak konuşan Bakan Kurum, ‘’Son 5 yılda 12 milyar dolar yabancıya satış yaptık. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte gayrimenkul sektörünün büyük bir atağa kalkacağını düşünüyorum.  Yabancıların o son 5 yılda aldıklarını 1 yılda almalarını sağlayacak tanıtım ve düzenlemeyi yapmamız gerekiyor. Bu noktada sayın Cumhurbaşkanımız ilgili bakanlarımız bizim bu taleplerimiz noktasında çok hızlı bir süreç işletip, bu kararları aldılar. Bu sektörümüz adına uzun zamandır bekeldğimiz önemli bir adım’’ dedi. Fuar ve tanıtımların da oldukça önemli olduğunun altını çizen Bakan Kurum, ‘’ Türkçeyi öğretmek, öğretmek, Türkiye’yi tanıtmak gibi faaliyetlerimizi çok hızlı bir şekilde arttırmamız gerekiyor. Burada hepimize görev düşüyor. Biz Bakanlık olarak bu tür fuarlara, tanıtımlara güçlü bir şekilde gideceğiz’’ dedi.

Millet Bahçeleri için çalışmlara devam

Millet Bahçeleri ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Kurum, ‘’Millet Bahçeleri’nin ilk projeleri gelmeye devam ediyor. Başlanan projelerin bir kısmının inşaatları devam ederken bir kısmının inşaatında sona yaklaşıldı. Yıl sonuna kadar birçoğunun ihalesini tamamlamış olacağız’’ dedi.

‘’6 ayda 30 şehir 85 bine yakın vatandaşa ulaştık’’

Şehrim 2023’ün raporlarının hazırlandığını ifade eden  Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, “Bu raporları Sayın Genel Başkanımıza sunacağız. Yerel seçimlere ve şehirlerimize yönelik neler yapabileceğimiz ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yerel seçimin bir ayağı aday belirleme süreci olduğu kadar, aslında ikinci etapta o adayın şehriyle ilgili ne söylediği, konusuna ne kadar hakim olduğu ve ne vadettiği. Dolayısıyla bu çalışmada burada müthiş bir veri olarak şu anda elimizde.’’ Karaaslan, mart ayında ‘Şehrim 2023’ adlı bir çalışma başlattıklarını hatırlatarak, bu kapsamda 30 büyükşehirde 6 ay boyunca 85 bine yakın vatandaşa ulaşıp beklenti ve taleplerini dinlediklerini anlattı.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.