Merkel’den Erdoğan’a cevap

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Nazi" benzetmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsünden bir açıklama geldi.

  Referandum toplantılarına engel çıkartan Almanya küstahlığını sürdürüyor. Merkel’den Erdoğan’a cevap geldi. Merkel’in sözcüsü, cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisi için “Türkiye fayda getirmeyecek eleştirilerden kaçınmalı” dedi. 

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik eleştirilerine Almanya Başbakanı Merkel’in sözcüsünden yanıt geldi. Sözcü, Türkiye’nin fayda getirmeyecek eleştirilerden kaçınması gerektiğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Nazi” benzetmesinin ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsünden bir açıklama geldi.

  Sözcü Steffen Seibert, Alman yetkililerin Nazilere benzetilmesine karşı çıktı. Sözcü, Türkiye’nin fayda getirmeyecek eleştirilerden kaçınması gerektiğini söyledi.

  DÜNYAYI AYAĞA KALDIRACAĞIM

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’nın bakanların konuşmasını iptal etmesiyle ilgili olarak “Uygulamanız geçmişteki Nazi uygulaması gibi” açıklaması yapmıştı. Erdoğan, “Ya ben istersem gelirim. Gelirim ve kapıdan da sokmadığınız zaman veya konuşturtmadığınız zaman da ben dünyayı ayağa kaldırırım” ifadelerini kullanmıştı.

  İstanbul’da Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde Tokatlılar Gecesi’nde konuşan Erdoğan, “Ben buradan Alman yönetimine sesleniyorum, demokrasiye inanan dünyaya sesleniyorum; eğer özgürlük mücadelesi yapıyorsak, eğer düşünce özgürlüğünden rahatsız değilsek, eğer demokrasiye inanıyorsak, bizim önümüzü kimse kesemez. Bu böyle bilinmelidir” ifadelerini kullandı.

  NAZİZM ALMANYA’DA BİTMEDİ

  “Özgürlükler konusunda birçok Avrupa Birliği ülkesinden fersah fersah ilerdeyiz” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Ben Nazizmin, Almanya’da bittiğini zannediyordum. Meğerse hala devam ediyormuş. Hala devam ediyormuş açık ortada. Eğer demokrasiye inanıyorsan, benim Bakanım, hem Bakanınla görüşecek hem de orada bir salon toplantısı yapacak. Niye rahatsız oluyorsun? Bir başka Bakanım aynı şekilde. Şimdi baktık ki Hollanda da aynı şekilde bir açıklama yapmış. Vah zavallı vah. Bunlar kendi iradeleriyle hareket etmiyorlar. Kardeşlerim, şimdi zannediyorlar ki Tayyip Erdoğan Almanya’ya gelecekti. Ya ben istersem yarın gelirim. Gelirim ve kapıdan da sokmadığınız zaman veya konuşturtmadığınız zaman da ben dünyayı ayağa kaldırırım.”

  ‘O GAZETECİ DEĞİL TERÖRİST’

  Almanya Dışişleri Bakanlığı: Erdoğan’ın Deniz Yücel hakkındaki açıklamaları mesnetsiz
  Tutuklanan Die Welt muhabiri Deniz Yücel için Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kendisine “Serbest bırakırsanız memnun oluruz” dediğini aktaran Erdoğan, “Merkel’e dedim ki, o gazeteci değil terörist” diye konuştu.
  Yücel’in 1 ay Almanya Başkonsolosluğu’nda saklandığı iddiasını yineleyen Erdoğan, “Bu adam terörist, gazeteci değil” dedi.

  Erdoğan, gazeteci Can Dündar’ı işaret ederek Almanya’ya “Bu adam mahkûm olmuş, siz madalya takıyorsanız. Suçlulara yardım yataklık yapmadan dolayı yargılanmanız lazım. Bunu da söylüyorum” ifadelerini kullandı.

  YORUM YAZIN

  Lütfen yorumunuzu yazın.
  Buraya adınızı yazın