Bakırköy Hastanesi’nin arazisi ihaleye çıkıyor

Geçtiğimiz yıllarda Halkalı’ya taşınarak adı Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi olarak değişen eski Bakırköy Kadın Doğum Hastanesi’nin arazisi ihaleye çıkıyor…
Emlak Konut GYO tarafından 25 Şubat’ta eski Bakırköy Kadın Doğum Hastanesi‘nin arazisini ihale yoluyla satılıyor. Geçtiğimiz yıllarda hastane Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi adıyla Halkalı’ya taşınmıştı.

İki oturumda yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bakırköy Yenimahalle’de bulunan hastane için plan değişikliğine giderek bölgeyi ticari alan çevirdi. Ticaret fonksiyonu getirilen yeni planla 5 bin 250 metrekarelik parselde iş merkezleri, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağazalar, katlı otoparklar, alışveriş merkezleri, otel gibi konaklama tesisleri, lokanta, gazino, düğün salonu gibi ticaret ve hizmet fonksiyonlarına ilişkin yapılar inşa edilebilecek. Birden farklı fonksiyon bir arada yer alabilecek. Bölge için hazırlanan Ticaret Amaçlı 1/5000 Ölçekli Nâzım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 20 Mart 2014 tarihinde onaylandı. 1,5 emsal ile 6 kat yükseklik getirilen arsaya 7 bin 792 metrekare inşaat alanı hakkı tanındı. Perşembe günü iki oturum halinde yapılacak ihalede birinci oturumda kapalı zarf usulü teklifler alınacak. İkinci oturumda ise pazarlık – açık artırma yapılacak.

1952 yılında faaliyete geçti

Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi SSK Sultanahmet Hastanesi Hariciye ve Nisaiye Servisi adı ile 01.09.1952 tarihinde faaliyete geçti. Sultanahmet Hastanesi’nin Hariciye Servisi’nin SSK İstanbul Hastanesi’ne devredilmesinden sonra, 1959 tarihinden itibaren Bakırköy Doğumevi ve Dispanseri Başhekimliği adı altında bağımsız bir birim oldu. Hastanenin yatak sayısı 28 Ocak 1986 tarihinden itibaren Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından 800’e çıkarıldı. Hastanenin ismi SSK Bakırköy Doğumevi ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Baştabipliği olarak değiştirildi.  Hastane ek tesisleri ile birlikte 21 Haziran 1986 tarihinde dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açıldı. 2005 tarihi itibari ile hastane Sağlık Bakanlığı’na devredildi.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.