Balkanlarda Türk imzası: Portonovi Luxury Resort

İstanbul merkezli mimari tasarım & uygulama ofisi GMW MIMARLIK (GMWM), Azmont Investments tarafından Karadağ, Herceg Novi’de hayata geçirilen “Portonovi Luxury Resort” projesinin tasarım yönetimini üstlendi.

Bünyesinde Avrupa’nın ilk “One & Only” otel projesinin yanı sıra bir lüks konut kompleksi ve yat limanını da barındıran proje, Karadağ’da yeni kurulan GMWM2 firması öncülüğünde 20 kişilik uluslararası bir ekiple yönetilecek.

Dünya genelinde 20’den fazla ülkede edindiği proje tecrübesiyle, uluslararası platformlarda çok uluslu ekipleri yöneten İstanbul merkezli GMW MIMARLIK (GMWM), Makedonya’daki Üsküp Havalimanı Uluslararası Terminal Projesi’ni tamamladıktan on yıl sonra yeniden Balkanlar’a dönmenin heyecanını yaşıyor.

GMW MIMARLIK ekibi, Karadağ, Herceg Novi’de 2019 sonunda tamamlanması planlanan ve bünyesinde bir yat limanını, Avrupa’nın ilk “One & Only” otel projesini ve lüks konutları da barındıran “Portonovi Luxury Resort” projesindeki tüm yapıların tasarım yönetimini üstendi. Proje kapsamında ayrıca Espace Chenot Sağlık Klubü, Tapasake Restoranı’nın yanı sıra tasarımı da GMW MIMARLIK imzasını taşıyan, dünyaca ünlü şef Locatelli’nin bir restoranı da yer alacak.

Proje, GMW MIMARLIK ortakları tarafından Karadağ’da yeni kurulan GMWM2 firması öncülüğünde 20 kişilik bir ekiple yönetilecek. Ekip; Türk yöneticilerle birlikte Karadağ, Sırbistan, Hırvatistan ve Bosna Hersek’ten seçilmiş yetenekli ve tecrübeli mimarlar & mühendislerden oluşuyor. GMWM2, bu prestijli projede yer almaktan gurur duymakla birlikte Karadağ’da sadece bir proje için bulunmadıklarını, kurdukları sağlam ekipleri ile bölgedeki farklı olasılıkları da değerlendirdiklerini belirtiyor.

GMW MIMARLIK, Vnukovo, Kahire, Üsküp, Medine, Riyad ve Kuveyt’e kadar uzanan bir dizi ödüllü uluslararası havalimanı terminal projesi ile hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda ulaşım sektörünün önde gelen mimari firmalarından biri oldu. Yakın zamanda Roma Fiumicino, Amsterdam Schiphol ve Kuveyt’teki projelerde çalışırken dünyanın en büyük mimarlık ve mühendislik firmalarıyla işbirlikleri yaptı.

Ali Evrenay Özveren

GMW MIMARLIK havalimanı terminali projelerinin yanı sıra yönetim ofisleri, oteller ve karma kullanımlı yapılar dahil olmak üzere diğer sektörlerdeki projelerde de sorumluluklarını sürdürüyor.

Tasarım yönetimi, çok uluslu mühendislik ekiplerinin ve uzman danışmanların koordinasyonu alanlarında uluslararası sorumluluklar alan GMW MIMARLIK üstlendiği projelerin türü ve büyüklüğü ne olursa olsun her zaman en yüksek kalitede profesyonel hizmet sunmanın gururunu taşıyor.

GMW MIMARLIK Hakkında

Dicle Demircioğlu

GMW MIMARLIK 2000 yılında, 1949’da Londra’da kurulmuş olan GMW ARCHITECTS’in kıdemli ortağı Ali Evrenay Özveren önderliğinde kurulmuştur. İstanbul Nişantaşı’nda bulunan ofis, 2011 yılında Ali Evrenay Özveren’e ortak olarak katılan Dicle Demircioğlu ve Pinar Ilki tarafından yönetilmektedir.

2000 yılında gerçekleştirilen İstanbul Atatürk uluslararası Havalimanı terminal projesinin tamamlanmasının ardından GMW MIMARLIK, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ve Türkiye’de ulaşım sektöründe bir dizi önemli uluslararası projeyi hayata geçirmek üzere görevlendirilmiştir. Firma, havalimanı projelerinin yanı sıra tren istasyonları, ofis, alışveriş ve eğlence merkezleri gibi geniş bir proje yelpazesine imza atmıştır.

Pinar Ilki Ekmekçi

Büyük ölçekli bir ulaşım projesi veya ofis iç mimari projesi söz konusu olduğunda, herhangi bir fark gözetilmeksizin kaliteden ödün verilmeden en iyi hizmetin uluslararası proje standartlarında verilmesi amaçlanır. Tasarım yönetimi ile çok sayıda mühendis ve danışmanlardan oluşan proje ekibinin etkin koordinasyonu, firmanın güçlü özelliklerinden biridir.

GMWM, Avrupa’nın yirmiden fazla başkentinde yer alan mimarlık firmalarının bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Mimarlar Birliği’nin (EAA, European Architecture Alliance) kurucu üyelerinden biridir.

Proje Bilgi Formu

Bu projeyle ilgili daha fazla bilgi almak ister misiniz?
Formu doldurun, mesajınızı proje sahibine iletelim.